Cestovní ruch jako prostředek interkulturního vzdělávání

Název práce: Cestovní ruch jako prostředek interkulturního vzdělávání
Autor(ka) práce: Pojerová, Petra
Typ práce: Bakalářská práce
Vedoucí práce: Indrová, Jarmila
Oponenti práce: Valentová, Jana
Jazyk práce: Česky
Abstrakt:
Bakalářská práce osvětluje dopady cestovního ruchu na osobnost v oblasti interkulturního vzdělávání a srovnává programy Evropské unie, nevládních neziskových organizací a komerčních společností, které se tímto tématem zabývají ve spojitosti s mládeží. Rovněž poukazuje na důležitost interkulturního vzdělávání pracovníků v cestovním ruchu. V úvodu autorka vymezuje základní pojmy, dále pojednává o motivacích k cestování a pak se zaměřuje na vliv dlouhodobého cestování na rozvoj osobnosti v oblasti interkulturního vzdělávání, tj. vysvětluje ledovcový koncept kultury, kulturní šok a interkulturní vnímavost. V další části srovnává nabízené programy různých institucí. Závěrečná část práce poukazuje na důležitost interkulturního vzdělávání pracovníků v cestovním ruchu na příkladu Francouzů a Japonců.
Klíčová slova: kulturní šok; interkulturní vzdělávání; interkulturní vnímavost; multikulturalismus; mezikulturní dialog; studijní programy pro mládež; kultura; cestovní ruch
Název práce: Tourism as an instrument of intercultural learning
Autor(ka) práce: Pojerová, Petra
Typ práce: Bachelor thesis
Vedoucí práce: Indrová, Jarmila
Oponenti práce: Valentová, Jana
Jazyk práce: Česky
Abstrakt:
The final thesis clarifies impacts of tourism on the tourist's personality in the field of intercultural learning and compares programmes of the European Union, non-governmental organizations (NGOs) and companies dealing with intercultural learning through student exchanges. It also focuses on the importance of intercultural learning for professionals in tourism industry. In the introduction author defines basic terms related to this issue, further she treats of motivations to travel and then adverts on the impact of long-term travelling on the tourist's personality, so that she explains the iceberg concept of culture, culture shock and intercultural sensitivity. In the following part she compares the programmes of different institutions. The final part of the thesis appoints the importance of intercultural learning for all who work in the tourism industry on the example of French and Japanese.
Klíčová slova: student exchanges; culture shock; tourism; intercultural learning; intercultural dialogue; culture; multiculturalism; intercultural sensitivity

Informace o studiu

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Cestovní ruch a regionální rozvoj
Typ studijního programu: Bakalářský studijní program