Zahraniční politika G. W. Bushe

Oponenti práce: Eichler, Jan; Nováček, Jan
Jazyk práce: Česky
Abstrakt:
Základní elementy Bushovy doktríny jsou tedy politika preemptivního zásahu, který vychází z práva na sebeobranu a práva jednat unilaterálně, pokud to bude nutné k prosazení amerických zájmů. Stoupenci preemptivních zásahů říkají, že politika odstrašování předpokládá, že potenciální nepřítel je racionální stát, který nezasáhne v případě, kdyby to znamenalo jeho zničení. Tato doktrína vypadá, jako by podporovala přiměřenou reakci na revidovanou koncepci asymetrické války. Vojensky podřadné síly a povstalecká hnutí si tady nárokují právo použít normálně zakázanou taktiku, jako jsou útoky na civilní cíle a další akce zakázané válečných právem za předpokladu, že ty silnější státy jsou jím stále vázány.
Klíčová slova: americká kultura a identita; G.W.Bush; zahraniční politika USA

Informace o studiu

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní a evropská studia - diplomacie
Typ studijního programu: Magisterský studijní program