Jak funguje černý trh s drogami

Název práce: Jak funguje černý trh s drogami
Typ práce: Bakalářská práce
Abstrakt:
Tato práce se pokusí přispět k primární analýze ilegálního trhu s drogami odhadem cenové elasticity poptávky a nabídky. Shrnuje základní ekonomické poznatky, které popisují danou oblast, aplikuje odhadovaná data spotřeby, objemu prodeje, cen apod. do teoretických ekonometrických modelů a nakonec zhodnotí jejich platnost. Prozkoumá dostupnou literaturu (zejména v případě nepříznivých výsledků pro danou teorii) a vyhledá i jiné aspekty ovlivňující konzumaci drog ve společnosti v různých zemích, od kulturních (tradic, zvyků), přes socioekonomické až po psychologické. Zhodnotí, zda zkoumané modely dané aspekty zahrnují. Rozdělí je na faktory determinující poptávkovou a nabídkovou stranu. Určí, zda mají na jednotlivé subjekty a prvky trhu pozitivní či negativní vztah. Nakonec uvede příklady některých legalizačních, regulačních a prohibičních opatření a evaluuje je, zda vedla či nevedla ke svým předem definovaným cílům a zda nevyplývají z ekonomických teorií efektivnější alternativní řešení. V rámci této analýzy zkoumá vztah mezi vládními výdaji na protidrogovou politiku a spotřebu drog v populaci a také zda akce typu "war on drugs" jsou v tzv. source countries efektivní. Upozorní na nutnost provádět pravidelné průzkumy mezi drogovými uživateli, neboť právě nevýhodou prohibice je neschopnost přesně trh popsat.
Klíčová slova: legalizace; prohibice; cenová elasticita poptávky; racionální závislost; černý trh
Název práce: How does the black market with drugs work
Typ práce: Bachelor thesis
Klíčová slova:
Název práce: How does the black market with drugs work
Typ práce: Bakalářská práce
Klíčová slova:

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Typ studijního programu: Bakalářský studijní program
Přidělovaná hodnost: Bc.
Instituce přidělující hodnost: Vysoká škola ekonomická v Praze
Fakulta: Národohospodářská fakulta