Egypt na cestě k demokracii

Název práce: Egypt na cestě k demokracii
Autor(ka) práce: Ptáčník, Martin
Typ práce: Diplomová práce
Vedoucí práce: Müller, Karel
Oponenti práce: Němec, Jan
Jazyk práce: Česky
Abstrakt:
Tato práce se zabývá teoretickými předpoklady a podmínkami demokracie a možnostmi jejího trvalého uchycení v Egyptě. Hlavním cílem je odpovědět na výzkumnou otázku, jestli je Egypt připraven na demokracii. Jedná se o případovou studii, která rovněž zkoumá specifické postavení egyptské armády ve společnosti a ve vztahu k demokracii. První část práce se zabývá teorii příznivých podmínek pro zakotvení a udržení demokracie, kterou rozpracoval Robert Dahl, a Lipsetovou teorií předpokladů stability demokratických režimů. Druhá teoretická část se věnuje problematice vztahu armády a demokracie, respektive civilní kontrole nad armádou. Jedná se o teorie Samuela Huntingtona, Nordlingerův pohled na armádu a alternativní pohled na armádu Lawson, Maye a Selochana vztahující se více k rozvojovým zemím. Empirická část je snahou o aplikaci výše zmíněných teoretických předpokladů na případ Egypta. Rovněž teorie vztahující se k problematice armády jsou v této v empirické části aplikovány na postavení a roli armády v egyptském politickém systému.
Klíčová slova: předpoklady demokracie; armáda; Robert Dahl; Seymour Martin Lipset; Arabské jaro; demokracie; Egypt
Název práce: Egypt on the way towards democracy
Autor(ka) práce: Ptáčník, Martin
Typ práce: Diploma thesis
Vedoucí práce: Müller, Karel
Oponenti práce: Němec, Jan
Jazyk práce: Česky
Abstrakt:
This final thesis deals with the theoretical prerequisites and preconditions of democracy and the possibilities of its permanent establishing in Egypt. The main goal of the thesis is to answer the research question, if Egypt is prepared for democracy. In this case study, the role and the specific status of the Egyptian army is examinand as well. The first part deals with the theory of favorable conditions for establishing and maintaining of democracy, published by Robert Dahl, and Lipset's theoretical approach to conditions leading to the stability of democratic regimes. The second theoretical part is dedicated to the relationship among the army and democracy and the civilian control over the military. In this part Samuel Huntington's and Nordlinger's theories are used as well as the Lawson, May and Selochan's alternative concept, which is contributed to developing countries. All the theories used in the thesis are applied on the specific political reality of Egypt. Also theories related with the issue of the military and its position within the Egyptian political system are applied in the empirical part.
Klíčová slova: Military; The Arab Spring; Prerequisites of Democracy; Seymour Martin Lipset; Robert Dahl; Egypt; Democracy

Informace o studiu

Studijní program / obor: Politologie/Politologie
Typ studijního programu: Magisterský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ing.
Instituce přidělující hodnost: Vysoká škola ekonomická v Praze
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra politologie

Informace o odevzdání a obhajobě

Datum zadání práce: 8. 10. 2013
Datum podání práce: 28. 5. 2014
Datum obhajoby: 22. 6. 2015
Identifikátor v systému InSIS: https://insis.vse.cz/zp/44599/podrobnosti

Soubory ke stažení

    Poslední aktualizace: