Buddy Program na VŠE

29. května
2015

Až do 7. července 2015 probíhá registrace studentů do Buddy Programu na zimní semestr 2015/2016. Účastníci Buddy Programu mají na starosti zahraniční studenty přijíždějící na VŠE – vyzvednou je na letišti, pomohou jim s úřady a formuláři, poradí, kam vyrazit za kulturou či zábavou. Studenti VŠE tak získají zahraniční přátele a zároveň sami zvýší svoje šance na výjezd na studijní pobyt do zahraničí.

Buddy Program na VŠE organizuje studentská organizace Buddy System. Zatímco Oddělení zahraničních styků (OZS) má na starosti veškeré oficiální záležitosti ohledně studia cizinců na VŠE, úkolem členů Buddy Systemu je co nejvíce jim pobyt v České republice ulehčit a zpříjemnit i mimo školu. Především prostřednictvím Buddy programu. Ten vytváří dvojice, kdy každému zahraničnímu studentovi – buddy, přiřazujeme jednoho českého studenta – buddiek. Český buddiek pomáhá zahraničnímu studentovi od té chvíle, kdy přijede do České republiky. Vyzvedne ho na letišti, ubytuje na koleji, vyřídí s ním všechny formality, ukáže mu školu, Prahu a je pro něj někým, na koho se v průběhu semestru může obrátit. Za odměnu má český student nejenom možnost začlenit se do skupiny mezinárodních studentů, ale při splnění všech povinností získá i 10bodů do výběrového řízení na svůj výměnný pobyt. Tím se jeho šance na odjezd do preferované země a na preferovanou univerzitu zvyšují.

Proč se tedy do Buddy Programu zapojit?

• získání nových přátel
  • přímý kontakt s cizí kulturou a mezinárodním prostředí
  • navázání kontaktů do zahraničí
  • možnost konverzace v cizím jazyce
  • po splnění všech povinností 10 bodů do výběrového řízení na studium v zahraničí

Zájemci se mohou hlásit ZDE až do 7. července 2015.

Buddy System VŠE

Studentská organizace Buddy System při VŠE celoročně pořádá i řadu akcí. V rámci Buddy Café lingea se setkávají čeští a zahraniční studenti a přirozeně procvičují cizí jazyk. Během večera je vždy možné komunikovat pouze ve dvou světových jazycích. Jde o neformální setkání, které se obvykle koná v restauracích a barech v okolí VŠE na Žižkově. Studenti, které kromě cizích jazyků baví i cestování by si neměli nechat ujít pravidelné Prezentace zemí (Country presentations) – studenti z nejrůznějších koutů světa, kteří přijedou do Prahy na výměnný pobyt, povídají o své zemi ostatním. Obvykle je tato akce spojená s ochutnávkami zahraničních kuchyní. Buddy System dále organizuje pravidelné společné výlety českých a zahraničních studentů mimo Prahu (Karlštejn, Morava, Kutná Hora, …).

V posledních letech Buddy System organizuje společensko-odpovědné akce. 8. května 2015 proběhl ve sportovním areálu kolejí Jarov již čtvrtý ročník akce Soccer Day. Studentská organizace ESN VŠE Praha – Buddy Systemem ve spolupráci s Organizací pro Uprchlíky uspořádala fotbalový turnaj, kterého se zúčastnili týmy českých i zahraničních studentů nejen z VŠE, ale i z ostatních pražských univerzit a také tým složený z mladých uprchlíků. Soccer Day umožňuje prostřednictvím společné sportovní řeči alespoň na chvíli odstranit bariéry, na které uprchlíci a zahraniční studenti v Praze narážejí. Atmosféru toho letošního zachytila i kamera ČT24 (18:16)

Kromě Soccer Day pravidelně pořádá i charitativní sbírku „Help4homeless“. Studenti na výměnném pobytu darují oblečení, které si nechtějí nebo nemohou odvážet domů. To pak putuje k pražským bezdomovcům.