Do světa s VŠE: ohlédnutí za rokem 2023

Internacionalizace patří dlouhodobě mezi nejsilnější stránky VŠE a je jednou z jejích hlavních priorit. Počty studentů vyjíždějících do zahraničí nadále rostou a i v roce 2023 počet studentů se zahraniční zkušeností překonal čísla předcházejícího roku.

Na studijní pobyt na jednu z téměř 250 prestižních partnerských škol VŠE vyjelo celkem 1069 studentů a pracovní stáž v zahraničí absolvovalo dalších 132 studentů. Celkem tedy mezinárodní mobilitu realizovalo 1201 studentů!

Kdo vyjíždí do zahraničí „na zkušenou“ nejčastěji?

Možnost studovat nebo vyjet na stáž do zahraničí je otevřená všem studentům VŠE. V roce 2023 této možnosti využilo celkem 536 studentů bakalářského studia, 629 studentů magisterského studia, 29 doktorandů a 7 absolventů.

Nejčastěji vyjíždějí do zahraničí studenti Fakulty mezinárodních vztahů a Fakulty podnikohospodářské, s menším rozdílem pak následují studenti z Fakulty financí a účetnictví a z Fakulty informatiky a statistiky.

Kam studenti vyjíždějí nejčastěji?

Celkově studenti VŠE vycestovali v roce 2023 do 56 zemí na 5 kontinentech. Nejvíce studentů vyjelo na studijní pobyt do Německa. Mezi další nejoblíbenější destinace patří Francie, USA  a Rakousko. VŠE díky své široké partnerské síti umožňuje studentům vyjet i do dalších mimoevropských zemí, např. do Kanady, Mexika, Austrálie, Hongkongu, Brazílie či Singapuru.

Od akademického roku 2023 se studentům otevírá nová možnost zahraniční zkušenosti ve formě krátkodobého intenzivního kurzu organizovaného některou z partnerských škol. Intenzivnímu kurzu v zahraničí v těchto případech vždy předchází krátká virtuální aktivita. Jako první se těchto programů v 2023 zúčastnilo 5 studentů z FMV, kteří vyjeli do Holandska a 5 studentů z FIS, kteří získali zkušenost ve Slovinsku.

Na pracovní stáže vyjelo v roce 2023 nejvíce studentů VŠE do Německa a Rakouska. Třetí nejpopulárnější destinací byla Francie. Stážisté se však v loňském roce vydali i do exotičtějších a vzdálenějších částí světa, jako jsou například Spojené arabské emiráty, Jordánské království, Indonéská republika a Vietnam.

Na jaké univerzity vyjíždí nejvíce studentů?

1. Management Center Innsbruck (MCI), Rakousko

(32 studentů)

2. Universität zu Köln (University of Cologne) / Faculty of Economics, Management and Social Sciences, Německo

(16 studentů)

3. HAN University of Applied Sciences / Arnhem Business School, Nizozemí

4. Hochschule Mainz / School of Business, Německo

5. Queen´s University / Stephen J.R. Smith School of Business, Kanada

(15 studentů)

6. Wirtschaftsuniversität Wien (Vienna University of Economics and Business), Rakousko

(14 studentů)

Mezinárodní mobility nejsou jen pro studenty

Zkušenosti z mezinárodního prostředí jsou velmi cenné i pro akademické a neakademické  pracovníky VŠE, kteří díky nim mohou rozvíjet svá oddělení či obohatit obsah svých kurzů. V roce 2023 vycestovali zaměstnanci VŠE do 42 zemí světa a realizovali 646 zahraničních služebních cest zejména do Evropy, ale i do Japonska, na Kubu nebo do Spojených arabských emirátů.

V rámci programu Erasmus vyslala VŠE v roce 2023 do zahraničí 89 pracovníků – na školení nebo jako hostující vyučující na partnerské školy.

Velice úspěšný je i program hostujících profesorů, kteří přijíždějí sdílet své znalosti na VŠE. Díky tomuto programu měli v roce 2023 studenti VŠE možnost studovat v angličtině a využít nabídky 37 předmětů v letním semestru (z toho 3 proběhly online) a 20 předmětů v zimním semestru.

Inspirujte se!

Zážitky, fotografie a videa vyjíždějících studentů i zaměstnanců jsou průběžně sdíleny na Instagramu vse_studyabroad a Facebooku VSE Study Abroad.
I v roce 2023 pokračoval seriál studentských takeoverů, kterými se vybraní studenti mohou formou IG stories podělit o své zážitky a tipy z výjezdu. Všechny takeovery jsou uloženy na instagramovém profilu OZS, aby z nich mohli studenti nepřetržitě čerpat inspiraci. Příspěvky stále přibývají, IG i FB VSE Study Abroad tak určitě stojí za to sledovat!