Český finanční a účetní časopis 2011(4):131-141 | DOI: 10.18267/j.cfuc.161

Celkový goodwill založený na pořizovacích nákladech akvizice vs. celkový goodwill založený na hodnotě nabývané jednotky

Vladimír Zelenka
Doc. Ing. Vladimír Zelenka, Ph.D. - docent; Katedra finančního účetnictví a auditingu, Fakulta financí a účetnictví, Vysoká škola ekonomická v Praze, nám. W. Churchilla 4, 130 67 Praha 3; <vzelenka@vse.cz>.

Goodwill byl po desetiletí uznáván v rozsahu podílu nabyvatele. Byl vyčíslován jako rozdíl mezi pořizovacími náklady akvizice nabyvatelovým podílem na identifikovatelných čistých aktivech nabývané jednotky k datu akvizice. Takto vykázaný goodwill nepředstavuje celkový goodwill, který by zahrnoval i část odpovídající podílu odpovídající nekontrolnímu podílu. Pokud jsou základnou pro vyčíslení celkového goodwillu pořizovací náklady akvizice, nelze najít uspokojivý způsob vyčíslení té části goodwillu, která se týká nekontrolních podílů. Jako vhodný se jeví způsob kvantifikace celkového goodwillu založený na fair value nabývané jednotky jako celku. Aktuální řešení v IFRS 3 a SFAS 141(R) představuje hybridní způsob vyčíslení celkového goodwillu.

Klíčová slova: Goodwill, Celkový goodwill, Nakoupený goodwill, Pořizovací náklady akvizice, Fair value nabyté jednotky, Nekontrolní podíly

Full Goodwill Based on the Cost of Acquisition vs. Full Goodwill Based on Value of Acquired Entity

Goodwill was recognized to the extent of acquirer's interest for several decades. It was measured as difference between cost of acquisition and acquirer's interest in the identifiable net assets of acquired entity at the date of acquisition. Consequently recognized goodwill does not represent total goodwill that includes also the part of goodwill corresponding to the noncontrolling interest. If the base for the quantification of the full goodwill would remain the cost of acquisition, there would be impossible to find satisfactory way to quantify that part of the goodwill relating to the non-controlling interest. It appears as consistent approach the quantification of the full goodwill based on the fair value of acquired entity as a whole. Current approach according to IFRS 3 and SFAS 141(R) represents hybrid way to measure goodwill.

Keywords: Goodwill; Full goodwill; Purchased goodwill; Cost of Acquisition; Fair value of acquired entity; Non-controlling (minority) interest.
JEL classification: M41

Zveřejněno: 1. prosinec 2011  Zobrazit citaci

ACS AIP APA ASA Harvard Chicago IEEE ISO690 MLA NLM Turabian Vancouver
Zelenka, V. (2011). Celkový goodwill založený na pořizovacích nákladech akvizice vs. celkový goodwill založený na hodnotě nabývané jednotky. Český finanční a účetní časopis2011(4), 131-141. doi: 10.18267/j.cfuc.161
Stáhnout citaci

Reference

  1. FASB (2005): Business Combinations - a replacement of FASB Statement No. 141. (Exposure Draft). Norfolk, FASB, 2005.
  2. Glaum, M., Wyrwa, S. (2011): Making Acquisitions Transparent. Goodwill Accounting in Times of Crisis. Gieβen. PricewaterhousCoopers and Justus-Liebig-Universität Gieβen, 2011.
  3. IFRS (2004): International Financial Reporting Standard 3 - Business Combinations. London, IASCF, 2004.
  4. IFRS (2005): Exposure Draft of Proposed Amendments to IFRS 3 Business Combinations. London, IASCF, 2005.
  5. IFRS (2008): International Financial Reporting Standard 3 - Business Combinations. London, IASCF 2008.
  6. SFAS (2001): Statement of Financial Accounting Standards No. 141 - Business Combinations. Norwalk, FASB, 2001.
  7. SFAS (2008): Statement of Financial Accounting Standards No. 141 - Business Combinations. Norwalk, FASB, 2008.
  8. Zelenka, V.: Celkový goodwill založený na pořizovacích nákladech akvizice. In: AIESA 2007 Budovanie spoločnosti založenej na vedomostiach. Bratislava, Ekonomická univerzita, 2007, s. 29.
  9. Zelenka, V.: Goodwill. Principy vykazování v podniku. Praha, Ekopress, 2006.

Tento článek je publikován v režimu tzv. otevřeného přístupu k vědeckým informacím (Open Access), který je distribuován pod licencí Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0), která umožňuje distribuci, reprodukci a změny, pokud je původní dílo řádně ocitováno. Není povolena distribuce, reprodukce nebo změna, která není v souladu s podmínkami této licence.