Český finanční a účetní časopis 2006(4):50-55 | DOI: 10.18267/j.cfuc.194

Rizika podvodu v malých a středních podnicích

Libuše Müllerová
Prof. Ing. Libuše Müllerová, CSc. - profesorka; Katedra finančního účetnictví a auditingu, Fakulta financí a účetnictví, Vysoká škola ekonomická v Praze, nám. W. Churchilla 4, 130 67 Praha 3; <muller@vse.cz>.

Článek vymezuje podvod a důvody jeho spáchání v podmínkách malých a středních podniků. Uvádí možné způsoby podvodu, kterými je buď rozkrádání aktiv, které je prováděno hlavně zaměstnanci, nebo podvodné účetní vykazování, které provádějí zejména vedoucí pracovníci či vlastníci, případně může být podvod páchán oběma skupinami za pomoci třetích stran. Zjistit podvod umožní jednak obecné indikátory podnikové kultury, jednak specifické indikátory vytvářející podmínky pro podvod či příležitost. Následky podvodu jsou jak peněžní, tak nepeněžní. Zabránění podvodu napomůže nastolení etické kultury pracovního prostředí, vybudování vnitřního kontrolního systému a důsledné delegování pravomoci a odpovědnosti v rámci firmy.

Klíčová slova: Riziko podvodu, Zpronevěra, Podvodné vykazování

Fisk of Fraud in Small and Medium Enterprises

The article is dealing with the issue of fraud and the circumstances of its commitment in SME. It mentions possible ways of fraud, which concern either stealing of the assets or fraudulent presentation of the financial statement. The former can be done mainly by employees, the latter mostly by management or owners. The fraud can be also committed by both groups with help of third parties. The fraud can be identified by general indicators of firm's culture or by specific indicators monitoring the condition or opportunities for a fraud. The consequences of a fraud can get manifested in a financial loss or in the other forms of losses. The risks of fraud can be lowered down by support of ethical principles in the firm, by implementation of internal control system and the delegation of competences and responsibility within the firm.

Keywords: Fisk of Fraud; Stealing of the Assets; Fraudulent Presentation.
JEL classification: M41

Zveřejněno: 1. prosinec 2006  Zobrazit citaci

ACS AIP APA ASA Harvard Chicago IEEE ISO690 MLA NLM Turabian Vancouver
Müllerová, L. (2006). Rizika podvodu v malých a středních podnicích. Český finanční a účetní časopis2006(4), 50-55. doi: 10.18267/j.cfuc.194
Stáhnout citaci

Reference

  1. FEE (2005a): How SMEs Can Reduce the Risk of Fraud. [on-line], Brussels, Fédération des Experts Comptables Européens, c2005, [cit. 10. 10. 2006], <http://www.fee.be/publications/default.asp?library_ref=4&content_ref=524>.
  2. FEE (2005b): Guide for SMEs on How to Reduce the Risk of Fraud. [on-line], Brussels, Fédération des Experts Comptables Européens, c2005, [cit. 10. 10. 2006], <http://www.fee.be/publications/default.asp?library_ref=4&content_ref=520>.

Tento článek je publikován v režimu tzv. otevřeného přístupu k vědeckým informacím (Open Access), který je distribuován pod licencí Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0), která umožňuje distribuci, reprodukci a změny, pokud je původní dílo řádně ocitováno. Není povolena distribuce, reprodukce nebo změna, která není v souladu s podmínkami této licence.