Český finanční a účetní časopis 2008(4):89-96 | DOI: 10.18267/j.cfuc.294

Otazníky nad zahraniční pobočkou

Jaroslava Roubíčková
Doc. Ing. Jaroslava Roubíčková, CSc. - docentka; Katedra finančního účetnictví a auditingu, Fakulta financí a účetnictví, Vysoká škola ekonomická v Praze, nám. W. Churchilla 4, 130 67 Praha 3, Česká republika; <roubicko@vse.cz>.

Téma článku se zabývá problematikou poboček založených zakladatelem v zahraničí v podobě vlastnického propojení. Tyto pobočky, které jsou předmětem článku, jsou označovány vzhledem k různým právním vymezením ne vždy jednotným názvem, např. podle české legislativy "stálé provozovny" (daňové aspekty), organizační složky (vymezení vyplývající z obchodního zákoníku). Uvedené zahraniční pobočky se dostávají v praktických účetních postupech k nejednotným přístupům při řešení jednak vedení běžného účetnictví v místě sídla zahraniční pobočky a jednak z pozice zakladatele, který tuto pobočku zahrnuje do svých účetních knih a je součástí účetních výkazů zakladatele. Článek definuje řadu otázek spojených s účetnictvím zahraničních poboček při absenci konkrétní úpravy v účetní metodice.

Klíčová slova: Zahraniční jednotka, subjekt, Zahraniční činnost, Kursové rozdíly

Question Marks over Foreign Entities

The article deals with the issue of foreign entities that are established abroad by the founder in the form of an ownership link. These foreign entities, which are the subject of this article, are because of different juridical definition not always designated by the same name, e.g. "Permanent Business Premises" according to the Czech law (tax aspects) or Organizational Organ (definition following from the Czech Business law). In practice, mentioned foreign entities apply different approaches when they handle keeping ordinary accounting at the seat of the foreign entity or when it is viewed from the perspective of the founder, who includes that entity, which is a part of his accounting reports, in his accounting. The article poses a lot of questions linked to the accounting of foreign entities in a situation of the absence of a concrete regulation of the accounting methodology.

Keywords: Foreign entity; Foreign operation; Foreign exchange difference.
JEL classification: M41

Zveřejněno: 1. prosinec 2008  Zobrazit citaci

ACS AIP APA ASA Harvard Chicago IEEE ISO690 MLA NLM Turabian Vancouver
Roubíčková, J. (2008). Otazníky nad zahraniční pobočkou. Český finanční a účetní časopis2008(4), 89-96. doi: 10.18267/j.cfuc.294
Stáhnout citaci

Reference

  1. IASB (2007): International Financial Reporting Standards (IFRSs). London, International Accounting Standards Board, 2007.
  2. Liškařová, I. (2002): Účtování o provozovnách českých podniků v zahraničí. Auditor, 2002, roč. 8, č. 6, s. 8.
  3. Kaňka, J. (2005): Organizační složka podniku zahraniční právnické osoby. Praha, Linde, 2005.
  4. Roubíčková, J. (2006a): Převod účetní závěrky na jinou měnu aneb Účetní výkazy s převodem na jinou měnu v individuální účetní závěrce. Účetní a daně, 2006, roč. 9, č. 4, s. 5.
  5. Roubíčková, J. (2006b): Převod účetní závěrky zahraniční jednotky aneb Účetní výkazy mateřského podniku s implementací zahraniční jednotky. Účetní a daně, 2006, roč. 9, č. 5, s. 5.

Tento článek je publikován v režimu tzv. otevřeného přístupu k vědeckým informacím (Open Access), který je distribuován pod licencí Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0), která umožňuje distribuci, reprodukci a změny, pokud je původní dílo řádně ocitováno. Není povolena distribuce, reprodukce nebo změna, která není v souladu s podmínkami této licence.