Český finanční a účetní časopis 2012(3):71-80 | DOI: 10.18267/j.cfuc.323

Vypovídací schopnosti výkazů finančního účetnictví u malých a středních podniků v ČR a jejich možná zlepšení s využitím dotazníkového šetření

Jana Hinke1, Milan Hrdý2
1 Ing. Jana Hinke, Ph.D. - odborná asistentka; Katedra financí a účetnictví, Ekonomická fakulta, Západočeská univerzita v Plzni. Husova 11, 306 14 Plzeň; <hinke@kfu.zcu.cz>.
2 Doc. Ing. Milan Hrdý, Ph.D. - vedoucí katedry; Katedra financí a účetnictví, Soukromá vysoká škola ekonomická Znojmo, Loucká 656/21, 669 02 Znojmo; <hrdy@svse.cz>; docent; Katedra financí a oceňování podniku, Fakulta financí a účetnictví, Vysoká škola ekonomická v Praze, nám. W. Churchilla 4,130 67 Praha 3.

Finanční účetnictví má uživatelům poskytovat spolehlivá data o výkonnosti společnosti pro hodnocení minulosti, ale i pro učinění správných rozhodnutí v budoucnosti. Příspěvek prezentuje hlavní závěry výzkumu, jehož cílem bylo na základě dotazníkového šetření zjistit problémové aspekty bránící účetním výkazům, sestaveným dle právních předpisů ČR, v lepší vypovídací schopnosti s možností tyto problematické aspekty dále nahradit řešeními IAS/IFRS či IFRS for SME. Analyzovány byly aspekty účetního výkaznictví, zobrazení účetních operací, oceňování a další skutečnosti, související s vedením účetnictví ČR.

Klíčová slova: Účetnictví, Výkaznictví, Malé a střední podniky, Analýza, IAS/IFRS

The Information Ability of the Accounting Statements of the Small and Medium Enterprises in the Czech Republic and the Possibility of their Improvement with the Help of the Questionnaire Research

The aim of the financial accounting is to provide not only the reliable data for its users about the performance of the company in the past, but also for realization of the right decisions in the future. This contribution presents the main conclusions of the questionnaire research concerning the problem aspects which prevent the accounting statements made according to the Czech law regulations from having better information ability with the possibility to replace the problem aspects by the solutions according IAS/IFRS or IAS/IFRS for SME. The aspects of the accounting statements, identification of the accounting operations, valuation and further realities concerning the accounting according to the Czech accounting standards were analyzed.

Keywords: Accounting; Reporting; Small and Medium Enterprises; Analysis; IAS/IFRS.
JEL classification: M41

Zveřejněno: 1. říjen 2012  Zobrazit citaci

ACS AIP APA ASA Harvard Chicago IEEE ISO690 MLA NLM Turabian Vancouver
Hinke, J., & Hrdý, M. (2012). Vypovídací schopnosti výkazů finančního účetnictví u malých a středních podniků v ČR a jejich možná zlepšení s využitím dotazníkového šetření. Český finanční a účetní časopis2012(3), 71-80. doi: 10.18267/j.cfuc.323
Stáhnout citaci

Reference

  1. Bohušová, H. (2008): Harmonizace účetnictví a aplikace IAS/IFRS - Vybrané IAS/IFRS v podmínkách českých podniků. Praha, Wolters Kluwer, 2008.
  2. Kovanicová, D. (2003): Finanční účetnictví: světový koncept. Praha, Polygon, 2003.
  3. Krupová, L. (2009): IFRS: Aplikace v podnikové praxi. Praha, VOX, 2009.
  4. Marková, H. (2012): Daňové zákony 2012: úplná znění platná k 1. 1. 2012. Praha, Grada, 2012.
  5. Nerudová, D. - Bohušová, H. - Svobodová, P. aj. (2009): Harmonizace účetních standardů pro malé a střední podniky. Praha, Wolters Kluwer, 2009.
  6. Valder, A. (2008): Účetnictví pro podnikatele v zemědělství. Praha, ASPI, 2008.

Tento článek je publikován v režimu tzv. otevřeného přístupu k vědeckým informacím (Open Access), který je distribuován pod licencí Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0), která umožňuje distribuci, reprodukci a změny, pokud je původní dílo řádně ocitováno. Není povolena distribuce, reprodukce nebo změna, která není v souladu s podmínkami této licence.