Český finanční a účetní časopis 2010(1):20-36 | DOI: 10.18267/j.cfuc.56

Analýza vývoje účetnictví a výkaznictví malých a středních podniků

Libuše Müllerová1, Marie Paseková2, Eva Hýblová3
1 Prof. Ing. Libuše Müllerová, CSc. - profesor; Katedra finančního účetnictví a auditingu, Fakulta financí a účetnictví, Vysoká škola ekonomická v Praze, nám. W. Churchilla 4, 130 67 Praha 3, Česká republika; <libuse.mullerova@vse.cz>.
2 Ing. Marie Paseková, Ph.D. - odborná asistentka; Ústav financí a účetnictví, Fakulta managementu a ekonomiky, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Mostní 5139, 760 01 Zlín, Česká republika; <pasekova@fame.utb.cz>.
3 Ing. Eva Hýblová, Ph.D. - odborná asistentka; Katedra financí, Ekonomicko-správní fakulta, Masarykova univerzita v Braně, Lipová 507/41a, 602 00 Brno, Česká republika; <hyblova@econ.muni.cz>.

Malé a střední podniky zaujímají významné postavení v ekonomice Evropské unie. Jejich přeshraniční aktivity jsou však limitovány řadou překážek. Jako nejvýznamnější se jeví překážka v podobě 27 odlišných systémů účetnictví v rámci zemí EU. Rada pro mezinárodní účetní standardy (IASB) vydala 9. července 2009 Mezinárodní standard účetního výkaznictví (IFRS) určený pro malé a střední podniky (SMEs). Účinnost standardu je okamžitá. Rada přepokládá, že použití standardu povede k lepší srovnatelnosti účetních závěrek a ke zlepšení důvěry v účetní závěrky malých a středních firem. Specifickým problémem pro Českou republiku je, že národní legislativa neumožňuje z výkazů sestavených podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví stanovit zaklad daně z příjmů, a tak podniky musí sestavovat výkazy paralelně podle dvou různých standardů, což představuje velkou administrativní zátěž. Cílem článku je analýza vývoje účetnictví a výkaznictví malých a středních podniků a porovnání s účetní praxí v podnicích, které už podle mezinárodních standardů účetního výkaznictví vykazují.

Klíčová slova: Mezinárodní účetní standardy, Mezinárodní standardy účetního výkaznictví, Malé a střední podniky, České účetnictví, Účetní výkazy

Analysis of Development of the Accounting and Reporting for Small and Medium Enterprises

Small and medium enterprises play a very important role in economy of European Union. Cross-border activities of SMEs are limited by many obstacles. The biggest obstacle is existence of 27 different systems of accounting within the European Union, which have to be harmonized. The International Accounting Standards Board (IASB) issued the International Financial Reporting Standard (IFRS) on 9 July 2009, designed for Small and Medium Enterprises (SMEs), which came into force immediately. The Board hopes that application of the standard will improve comparability of financial reports and will improve confidence in financial reports of small and medium enterprises. Specific problem for the Czech Republic is that the national legislation does not allow it to specify the income tax base from the statements prepared according to IAS/IFRS standards and thus the companies have to prepare the statements according to Czech legislation in parallel, which represents a tremendous administrative burden. The aim of the article is to analyse of the development of accounting and reporting in SMEs and to compare with the accounting practice in companies which report according to international financial reporting standards.

Keywords: International Accounting standards (IAS); International Financial Reporting Standards (IFRS); Small and Medium Enterprises (SME); Czech accounting; Financial statements.
JEL classification: M41

Zveřejněno: 1. březen 2010  Zobrazit citaci

ACS AIP APA ASA Harvard Chicago IEEE ISO690 MLA NLM Turabian Vancouver
Müllerová, L., Paseková, M., & Hýblová, E. (2010). Analýza vývoje účetnictví a výkaznictví malých a středních podniků. Český finanční a účetní časopis2010(1), 20-36. doi: 10.18267/j.cfuc.56
Stáhnout citaci

Reference

  1. Bartovský, T. (2009): Konference Evropský akt pro malé a střední podniky: podnikání bez bariér. [on-line], Praha, Ministerstvo průmyslu České republiky, c2009, [cit. 2. 3. 2020], <http://193.84.99.17/dokument59087.html>.
  2. European Commission (2003): The New SME definition. User Guide and Model Declaration. [on-line], Brussels, European Commission, c2003, [cit. 2. 3. 2010], <http://ec.europa.eu/enterprise/enterprise_policy/sme_definition/sme_user_guide.pdf>.
  3. IASB (2007): International Financial Reporting Standards. London, IASCF, 2007.
  4. IASB (2009): International Financial Reporting Standard, IFRS for Small and Medium -sized Entities. London, IASCF, 2009.
  5. Kovanicová, D. (2007): V centru pozornosti malé a střední podniky: nadnárodní standardizace jejich účetního výkaznictví finalizuje. Účetnictví, 2007, roč. 54, č. 4, s. 3-10.
  6. Žárová, M. (2009): Mohou směrnice ES pro účetnictví konkurovat standardu IASB pro malé a střední podniky. In: Vašeková, M. - Hora, M. (eds.).: Účtovníctvo a audítorstvo v procese svetovej harmonizácie. Bratislava, Ekonomická univerzita v Bratislavě, 2009, s. 233-236. Přejít k původnímu zdroji...

Tento článek je publikován v režimu tzv. otevřeného přístupu k vědeckým informacím (Open Access), který je distribuován pod licencí Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0), která umožňuje distribuci, reprodukci a změny, pokud je původní dílo řádně ocitováno. Není povolena distribuce, reprodukce nebo změna, která není v souladu s podmínkami této licence.