Český finanční a účetní časopis, 2015 (roč. 2015), číslo 1

Předmluva

Kam kráčíš, Evropo?

Petr Marek

Český finanční a účetní časopis 2015(1):4-5 | DOI: 10.18267/j.cfuc.433  

Články

BRICS: Vzájemné souvislosti měnového kurzu, platební bilance a devizových rezerv - příklad Indie

BRICS: Interconnection of Exchange Rate, Balance of Payments and Foreign Exchange Reserve - the Example of India

Jaroslava Durčáková, Ondřej Šíma

Český finanční a účetní časopis 2015(1):6-35 | DOI: 10.18267/j.cfuc.434  

Příspěvek se zaměřuje na kurzovou politiku Indie v období 1999-2013. V úvodní části seznamuje se specifiky indické ekonomiky. Tato specifika kromě tzv. Velké recese vedla k nižšímu výkonu indické ekonomiky po roce 2010. V další části je předmětem zájmu kurzová politika a devizový trh Indie. Třetí část analyzuje platební bilanci Indie a všímá si narůstajícího deficitu běžného účtu do roku 2012, který je v posledních pěti letech financován z větší části než dříve dluhovým kapitálem.

Efekt nízkého rizika: Aplikace na německý akciový trh

Volatility Effect: An Application on the German Stock Market

Jan Bastin

Český finanční a účetní časopis 2015(1):36-54 | DOI: 10.18267/j.cfuc.435  

Text presentuje parametry deseti portfolií složených dle historického rizika v období 1999-2012 na německém akciovém trhu. Portfolia s nízkou volatilitou, resp. nízkým faktorem β, jsou schopny dosáhnout stejné/vyšší výkonnosti v porovnání s akciovým trhem při nižší volatilitě. Nejrizikovější akcie naopak zcela propadly ve srovnání s ostatními investicemi. Podobné výsledky je možné pozorovat i na rizikově očištěné bázi.

Q test-DMFCA jako možný rychlý způsob kontroly účetnictví a obchodních aktivit v podniku

Q-Test DMFCA as a Possible Quick Way of Checking Accounts and Business Activities in the Enterprise

Jindřiška Kouřilová

Český finanční a účetní časopis 2015(1):55-69 | DOI: 10.18267/j.cfuc.436  

K identifikaci chyb, kreativního účetnictví a podvodů je používáno několik skupin nástrojů, počínaje metodami založenými na legislativě, etice, až po matematické modely. V příspěvku přinášíme návrh rychlého bilančního detekčního modelu Q-DMFCA (Quick Detection Model Flow (Fraud) Cost Accounting). Ten je založen na environmentálním účetnictví, využívá jeho záznamů, sestává se z bilancí: materiálové, která je základní a určující, dále finanční jako podpůrné a platné legislativy. Model byl aplikován ve dvou podnicích; byly vyhodnoceny silné a slabé stránky navrhovaného modelu, ověřena možnost minimalizace rizik a využitelnost pro řízení. V dalším rozpracování...

Finanční due diligence

Financial due diligence

Jekaterina Šmídová

Český finanční a účetní časopis 2015(1):70-84 | DOI: 10.18267/j.cfuc.437  

Článek je zaměřen na proces provádění finanční due diligence. Jeho cílem je stručně definovat obecnou problematiku a podrobně rozepsat základní pilíře prověrky. Základní část článku je věnovaná klíčovým bodům procesu due diligence a upozorňuje na kroky, které by se neměly vynechávat a zanedbávat. Vzhledem k tomu, že česky psaná literatura a články nevěnují velkou pozornost samotným úpravám, které jsou v průběhu prověrky prováděné ve výkazech a jejích vlivu na budoucí vyjednávání o ceně transakce a odhalení případných rizik, jsou v článku podrobně popsaný úpravy jednotlivých položek rozvahy.

Zveřejňování informací podle standardu IAS 24 (Spřízněné strany)

Disclosures in Accordance with IAS 24 (Related Parties)

Lenka Nováková, Martin Polák

Český finanční a účetní časopis 2015(1):85-99 | DOI: 10.18267/j.cfuc.438  

Hlavním smyslem existence tohoto standardu je zajistit, aby účetní jednotky zveřejnily ve svých účetních závěrkách všechny podstatné informace o spřízněných stranách. Účetní jednotka má upozornit "na možnost, že její finanční pozice a hospodářský výsledek je ovlivněn existencí spřízněných stran a transakcemi a nesplacenými zůstatky, včetně závazků, s těmito stranami." Tento článek se zabývá analýzou zveřejňovaných výročních zpráv na webových stránkách CNB. Výzkum je rozdělen na bankovní a nebankovní sektor, kdy pro každý sektor byly stanoveny tři výzkumné otázky. Závěrem jsme mohli konstatovat, že požadavek IAS 24 za zveřejňování informací podle tohoto...

Požadavky na profesní způsobilost controllerů v České republice: empirická studie

Requirements for the Professional Competences of Controllers in the Czech Republic: Empirical Study

Bohumil Král, Libuše Šoljaková

Český finanční a účetní časopis 2015(1):100-116 | DOI: 10.18267/j.cfuc.439  

Příspěvek popisuje výstupy projektu, jehož účelem je - na bázi "Draftu koncepčních východisek" stanovit obecně přijímané požadavky na budování profesní způsobilosti controllerů a manažerských účetních. Příspěvek dochází k závěru, že ačkoli Draft představuje pouze první krok ve zvyšování odbornosti výše uvedené profese, již v této úrovni vede k lepšímu pochopení rozdílů, které provází rozvoj profesní způsobilosti controllerů a manažerských účetních v různých částech světa. Umožňuje také lepší identifikaci společných rysů, ale také rozdílů v profesním zaměření těchto odborníků a účetních působících v profesi nebo auditorů.