Český finanční a účetní časopis, 2008 (roč. 2008), číslo 2

Předmluva

Jak na interdisciplinaritu?

Bohumil Král, Jaroslav Wagner

Český finanční a účetní časopis 2008(2):4-6 | DOI: 10.18267/j.cfuc.264  

Články

Kapitalizované čisté výnosy a reziduální zisky jako alternativa diskontovaných peněžních toků?

Capitalized Net Income and Residual Earnings as an Alternative of Discounted Cash Flow?

Miloš Mařík, Pavla Maříková

Český finanční a účetní časopis 2008(2):7-20 | DOI: 10.18267/j.cfuc.265  

Naše i zahraniční praxe dává při ocenění podniku přednost metodě diskontovaných peněžních toků. Tento článek zkoumá některé vztahy mezi metodou diskontovaných peněžních toků a ostatními výnosovými metodami, které nejsou postaveny na peněžních tocích, ale na výsledcích hospodaření. Jedná se především o metodu ekonomické přidané hodnoty a metodu kapitalizovaných čistých výnosů. Jedním z hlavních zkoumaných vztahů mezi výnosovými metodami je skutečnost, že investice zachycuje metoda diskontovaných peněžních toků formou investičních výdajů, zatímco metody založené na výsledcích hospodaření pracují s náklady plynoucími z kapitálu potřebného pro tyto investice....

Obvyklé chyby při hodnocení efektivnosti investičních projektů pomocí metody Discounted Cash Flow

Usual Errors Evaluation of Investment Projects with Discounted Cash Flow Method

Josef Valach

Český finanční a účetní časopis 2008(2):21-30 | DOI: 10.18267/j.cfuc.266  

Metody hodnocení efektivnosti investičních projektů pomocí diskontovaného peněžního toku se ve vyspělých zemích i v ČR stále více podílejí na evaluaci projektů firem. Při jejich aplikaci v praxi však často dochází k různým pochybením, která nepříznivě ovlivňují kvalitu hodnocení projektů. Chybné postupy se objevují zejména při kvantifikaci peněžních toků z projektu a při volbě požadované míry výnosnosti. Kapitálové výdaje jsou chápány často zúženě jen v podobě investičních nákladů, sledovaných v účetnictví. Nezahrnují různé další výdaje, spojené s investováním a nutné pro komplexní hodnocení efektivnosti projektu. Také čisté peněžní příjmy z projektu...

HML a SMB prémie v akademické literatuře - výše a podstata

HML and SMB Premiums in the Recent Scholar Literature - Magnitude and Nature

Tomáš Buus

Český finanční a účetní časopis 2008(2):31-41 | DOI: 10.18267/j.cfuc.267  

Tento článek se zabývá podstatou a výší HML a SMB prémií z hlediska přehledu dosavadní literatury k tomuto tématu. Můžeme říci, že téma, ač poměrně nové, si již získalo dost pozornosti celá řada autorů potvrdila existenci těchto prémií. Zůstává však otázkou jejich podstata, či spíše, zda v případě HML prémie nejde o falešnou kauzalitu. I když řada autorů nachází úzkou souvislost mezi rizikovostí a HML prémií, není názor na tento fenomén jednotný a zejména v případě HML prémie se vede stále diskuse. Jako velmi zajímavý metodologický nástroj pro zkoumání podstaty HML prémie se jeví implikované náklady kapitálu.

Tři hlavní druhy finančního rozhodování podniku

Three major types of the financial decision making in enterprise

Marie Míková

Český finanční a účetní časopis 2008(2):42-46 | DOI: 10.18267/j.cfuc.268  

Článek popisuje rozdělení finančního rozhodování podniku na tři hlavní kategorie: (a) rozhodování o tom, do čeho investovat; (b) jak příslušné rozhodnutí o investování financovat; (c) jak rozdělovat vytvořený zisk. Všechny tři kategorie rozhodování jsou navzájem spjaté a musí reflektovat hlediska základních cílů podniku. Dále je nutné brát v úvahu při rozhodování i výnosnost vložených prostředků a riziko vyplývající z daných položek aktiv.

Hospodářské záznamy starověkých států

Economic Records Antiquity States

Michal Hora

Český finanční a účetní časopis 2008(2):47-53 | DOI: 10.18267/j.cfuc.269  

Článek pojednává o historickém vývoji hospodářských záznamů. Prvopočátky hospodářských záznamů se datují k začátkům zemědělství, ke starým Sumerům v Mezopotámii a dalším kulturám, které potřebovaly zachovávat přesné záznamy o množství zemědělských produktů. Hospodářské záznamy se vyvíjely v souvislosti s potřebami, které přinášely změny ve společnosti. Pohled do historie hospodářských záznamů umožňuje vysvětlit fenomenální rozvoj, který tento celosvětový obor prodělal od doby, kdy se zrodily první formy hospodářských záznamů, vysvětluje, proč a jak se tato profese vyvíjí. Jeho historie je spojená s vývojem obchodu, rozvojem písma, počtů.

Oceňování pojistných závazků

Valuation of Insurance Contracts

Jiřina Bokšová

Český finanční a účetní časopis 2008(2):54-61 | DOI: 10.18267/j.cfuc.270  

IFRS 4 - Pojistné smlouvy se nezabývá problémem oceňování pojistných aktiv a pasiv. Komplexní řešení pojistné problematiky především v otázkách oceňování, které by mělo být na bázi reálných hodnot pojistných kmenů, se posouvá až do II. fáze standardu IFRS 4. V současné době je vydán diskusní materiál, ke kterému se vyjadřuje odborná veřejnost, a který se stane základem pro návrh standardu IFRS 4 - Pojistné smlouvy II. fáze. Příspěvek nastiňuje možné stanoviska IASB k oceňování pojistných smluv.

Koncepční změny v účetnictví podnikových kombinací

Conceptual Changes in Accounting for Business Combination

Jiří Pelák

Český finanční a účetní časopis 2008(2):62-72 | DOI: 10.18267/j.cfuc.271  

Tento článek se zabývá změnami a trendy, které přinesl nový novelizovaný standard IFRS 3, vydaný v lednu 2008. Cílem však není popsat změny ve všech podrobnostech, ale vysvětlit, co tyto změny vlastně znamenají a jak nový standard interpretovat. Příklady uvedené v tomto článku se váží zejména ke změnám ve stanovení goodwillu a k poměrně složitým dopadům, které tyto změny vyvolaly.

Je Sarbanes-Oxley Act tou správnou léčbou?

Is the Sarbanes-Oxley Act the Right Therapy?

Dana Kovanicová

Český finanční a účetní časopis 2008(2):73-77 | DOI: 10.18267/j.cfuc.272  

Jako reakci na bankroty a finanční skandály významných nadnárodních společností vydal Kongres USA v roce 2002 zákon - tzv. Sarbanes-Oxley Act. Jeho podstatná část se týká centrální regulace auditorské profese prostřednictvím nově ustavené instituce - PCAOB. Příspěvek polemizuje s názorem, že tato instituce může významně přispět k nápravě věci. Pravou příčinu spatřuje v obecně akceptované teorii podílníků, kterou ekonomové a tím i manažeři považují za jedině správnou a vědeckou. Tato teorie však není neutrální, má silné ideologické pozadí a nežádoucí ekonomické i sociální důsledky. Příspěvek upozorňuje na existenci teorie účastníků, jejíž akceptování...

Konkurenční výhoda manažerského účetnictví

The Competitive Advantage of Management Accounting

Jana Fibírová

Český finanční a účetní časopis 2008(2):78-90 | DOI: 10.18267/j.cfuc.273  

Metoda ABC a BSC umožňují lépe řídit podnik, stanovit strategii a využít motivačně účinné nástroje pro její implementaci. Metoda ABC představuje významný posun v rozpoznání příčinných souvislostí vzniku nákladů, nemění však zároveň základní teoretické poznatky o průběhu křivky nabídky (nákladů) a křivky poptávky. Zjednodušené rozlišení nákladů na variabilní a fixní navrhované ekonomickou teorií je v manažerském účetnictví překonáno již od konce 60.let, tedy mnohem dříve než byla vyvinuta metoda ABC. Odlišnosti obsahového zaměření ekonomické teorie a aplikovaných disciplin by neměly být použity k vzájemnému porovnávání jejich důležitosti, ale naopak...

Účetní výsledek hospodaření a základ daně

Accounting Profit/Loss and Tax Base

Libuše Müllerová

Český finanční a účetní časopis 2008(2):91-95 | DOI: 10.18267/j.cfuc.274  

Otázka co by se stalo s daňovým zatížením rakouských podniků, kdyby IFRS byly základem pro zdanění byla testována ve třech scénářích. Výzkum ukázal, že efekt na daňové zatížení je malý a mohl by to být argumentem pro to, že IFRS jsou vhodné jako základ pro zdanění. Přesto autoři tento závěr nepodporují. Zkušenosti z České republiky však ukazují, že rozdíl ve výsledku hospodaření zjištěného podle IFRS ve srovnání s výsledkem zjištěným podle českých účetních předpisů je značný. IFRS nejen že nejsou vhodným základem pro zdanění, ale základ daně by měl být zjišťován nezávisle na jakémkoliv účetnictví.