Český finanční a účetní časopis, 2006 (roč. 2006), číslo 3

Předmluva

Patnáct let Katedry manažerského účetnictví

Bohumil Král

Český finanční a účetní časopis 2006(3):5-8 | DOI: 10.18267/j.cfuc.172  

Články

Harmonizace účetního výkaznictví malých a středních podniků: projekt Spojených národů

Financial Reporting Harmonization of Small and Medium-sized Enterprises: United Nations Project

Dana Kovanicová

Český finanční a účetní časopis 2006(3):9-21 | DOI: 10.18267/j.cfuc.174  

V roce 2000 mezivládní pracovní skupina expertů (ustavená při OSN v rámci sekce ISAR) identifikovala množství obtíží, před nimiž stojí malé a střední podniky (MSP/SMEs), když mají aplikovat účetní standardy vydávané různými - ať už národními či nadnárodními - regulátory. Bylo odsouhlaseno započít práce na projektu, jež by uspokojil potřeby účetnictví a finančního výkaznictví této skupiny podniků i jejích uživatelů - tzv. projekt ISAR SMEs. Výzkum potvrdil, že tomuto požadavku nejlépe vyhovuje tříúrovňová struktura. Podniky úrovně 1 mají veřejnou odpovědnost a aplikují proto plné IFRS. Do úrovně 2 spadají podniky, které nejsou spjaty s významným veřejným...

Tendence současného vývoje dlouhodobého finančního managementu

Present development trends of long-term financial management

Josef Valach

Český finanční a účetní časopis 2006(3):22-32 | DOI: 10.18267/j.cfuc.175  

Článek se zabývá specifiky dlouhodobého finančního managementu. Zvláštní pozornost je věnována vývojovým tendencím v teorii a praxi rozhodování o efektivnosti investičních projektů, ve financování podnikových investic a ve státní podpoře podnikových investic a účasti soukromých firem na financování investic státu.

Vývojové tendence v systémech řízení výkonnosti

News in Management Control Systems

Bohumil Král, Jaroslav Wagner, Jakub Stránský

Český finanční a účetní časopis 2006(3):33-42 | DOI: 10.18267/j.cfuc.176  

Autoři popisují aktuální trendy v manažerských řídících systémech (z anglického Management control systems, MCS) tak, jak vyplynuly z diskusí v průběhu mezinárodní konference zaměřené na měření výkonnosti podniků, která se konala na VŠE v Praze v září 2006. Článek vypočítává vývojové tendence všech relevantních aspektů MCS, což znamená poměrně široké rozpětí od corporate governance, přes plánování a rozpočtování až po počítačovou podporu. V souhrnu lze říci, že v žádné oblasti nejde o převratné novinky, ale o postupující začleňování již známých konceptů do podnikové praxe tak, aby inovace opravdu vedly ke zvýšené výkonnosti ekonomiky..

Regulace auditingu v České republice

Regulation of Auditing in the Czech Republic

Vladimír Králíček

Český finanční a účetní časopis 2006(3):43-61 | DOI: 10.18267/j.cfuc.177  

Ověřovací zakázky jsou služby, které poskytuje auditor, aby snížil informační asymetrii v situaci agent / principál popřípadě v jiných situacích, kde je jedna strana transakce schopna získat méně informací než druhá. Tyto služby jsou regulovány Mezinárodními auditorskými standardy, které vydává Rada pro auditorské a ověřovací standardy při IFAC a navíc, ověřování účetních výkazů, audit, jako jedna z těchto služeb, je regulován evropskou směrnicí 2006/43/ES. V ní jsou obsaženy některé nové požadavky, jako například veřejný dohled, výbor pro audit, rotace auditních partnerů, jednotky veřejného zájmu atp. V druhé části tohoto článku jsou diskutovány více...

Problematika nestejného závěrkového data v konsolidované skupině na příkladu daně ze zisku

Problems of Different Balance-sheet Dates in a Group. Case of Income Taxes

Marie Zelenková

Český finanční a účetní časopis 2006(3):62-68 | DOI: 10.18267/j.cfuc.178  

Popis tří možných způsobů, jak přidělit náklad na daň ze zisku z účetní závěrky dceřiné společnosti do účetní závěrky, jejíž sestavení požaduje společnost mateřská, aby mohla připravit konsolidovanou účetní závěrku, je-li účetním obdobím mateřské společnosti období jiné než je účetní období dceřiné společnosti.

Rozpočtování a řízení pomocí rozpočetních výkazů

Budget Procedure and the Management by Means of the Budgetary Statements

Marie Míková

Český finanční a účetní časopis 2006(3):69-79 | DOI: 10.18267/j.cfuc.179  

Článek poukazuje na úlohu rozpočtových výkazů ve finančním řízení (rozpočet dlouhodobých finančních zdrojů, rozpočet peněžních příjmů a výdajů, rozpočetní bilance, rozpočetní výsledovka aj.). Na základě rozpočtových výkazů je podnik schopen rozhodovat o budoucí úrovni pohledávek, zásob, dluhů a dalších složek majetku stejně jako o předpokládaných ziscích a půjčkách.

Počátky účetnictví

Birth of accountancy

Michal Hora

Český finanční a účetní časopis 2006(3):80-85 | DOI: 10.18267/j.cfuc.180  

Článek pojednává o historickém vývoji účetnictví. Prvopočátky účetnictví se datují k začátkům zemědělství, ke starým Sumerům v Mezopotámii a dalším kulturám, které potřebovaly zachovávat přesné záznamy o množství zemědělských produktů. Účetnictví se vyvíjelo v souvislosti s potřebami, které přinášely změny ve společnosti. Pohled do historie účetnictví umožňuje vysvětlit fenomenální rozvoj, který tento celosvětový obor prodělal od doby, kdy se zrodily první formy účetnictví, vysvětluje, proč a jak se tato profese vyvíjí. Jeho historie je spojená s vývojem obchodu, rozvojem písma, počtů

Cenová tvorba a finanční plán podniku se zakázkovou výrobou; podnikání v chaosu

Price Calculation and Financial Plan in Customized Production Enterprise; Enterprise in Chaos

Pavel Franek

Český finanční a účetní časopis 2006(3):86-110 | DOI: 10.18267/j.cfuc.181  

Hlavním cílem předmětné studie je na příkladu z praxe seznámit čtenáře se způsobem tvorby finančního plánu u strojírenské zakázkové výroby pomocí hodinové sazby. Zejména na příkladu vzorové divize speciální výroby se autor (bývalý dlouholetý ředitel podobné divize) nejprve zmiňuje o specifikách této výroby. V dalším textu podrobně popisuje způsob výpočtu hodinové sazby, kalkulace ceny zvoleného představitele části výrobního sortimentu a způsob tvorby finančního plánu této divize. Na závěr zdůvodňuje, proč je k názvu studie připojen dovětek "podnikání v chaosu" a krátce se rovněž zmiňuje o názorech části podnikové sféry na výběrová řízení.

Změna stavu vnitropodnikových zásob jako výnos?

Intra-plant stock changes as earnings?

Václav Černý

Český finanční a účetní časopis 2006(3):111-118 | DOI: 10.18267/j.cfuc.182  

Článek je zaměřen na porovnání různých způsobu účtování změny stavu zásob nedokončené výroby a výrobků v podnicích s výrobní činností. Uvádí, jak tuto situaci řeší česká účetní legislativa (úprava výnosů), Mezinárodní účetní standardy (úprava nákladů) a směrnice EU (kombinace obou způsobů). Všechny tři způsoby a jejich dopad do účetního výkaznictví jsou dokumentovány na případové studii. Studie zahrnuje vyhodnocení použitých postupů a vyúsťuje v doporučení na změny v české účetní legislativě.

Některé aktuální problémy státního dohledu nad finančními trhy

Some current problems of governing on financial market

Eva Ducháčková

Český finanční a účetní časopis 2006(3):119-126 | DOI: 10.18267/j.cfuc.183  

Článek pojednává o hledání vhodného modelu tržně konformní regulace na českých finačních trzích. Je diskutováno v současnosti v ČR platné uspořádní integrovaného dohledu nad finančními trhy v rámci ČNB. Dále jsou komentovány názory Světové banky na některé otázky corporate governance v pojišťovncitví a při ochraně spotřebitele na finančním trhu. Autoři jsou zastánci nezvyšování míry regulace na finačních trzích.

Solventnost I a II v pojišťovnictví

Solvency I and Solvency II in Insurance Business

Jiřina Bokšová

Český finanční a účetní časopis 2006(3):127-132 | DOI: 10.18267/j.cfuc.184  

Základy projektu Solventnost II už byly položeny. Struktura je budována na třech pilířích, obsahově srovnatelnými s Basel II. Přesto se však některými detaily mohou od sebe lišit. Těmito třemi pilíři budou finanční zdroje, řídící kontroly a tržní disciplína. Jeden z konceptu, který zcela jistě bude pro pojišťovny nový, bude orientace na kapitál.

Výuka dějin ekonomických učení na Vysoké škole ekonomické v Praze

Teaching of the History of Economic Theories in the University of Economics Prague

Jitka Koderová

Český finanční a účetní časopis 2006(3):133-145 | DOI: 10.18267/j.cfuc.185  

Máme-li odpovědět na otázku, do jaké míry byli studenti VŠE seznamováni s vývojem ekonomické teorie, je třeba říci, že v době, kdy bylo prakticky nemožné zakoupit nějakou knihu zahraničního ekonoma (s výjimkou marxistických autorů ze socialistických zemí), byla prakticky jedinou možnou cestou výuka dějin ekonomických učení, který byl vyučován jako celoškolsky povinný předmět od založení školy v roce 1953 prakticky až do roku 1993. Na počátku tohoto období byla hlavním předmětem výkladu kritika vybraných nemarxistických ekonomických teorií, především rakouské školy. Postupem času však byla kritika nahrazována pozitivním výkladem. V roce 1993 přestaly...

Studie soukromých výhod kontroly Dycka a Zingalese - je možné ji použít v České republice?

Dyck and Zingales' private benefits of control - is it possible to use the empirical study in Czech Republic?

Barbora Rýdlová

Český finanční a účetní časopis 2006(3):146-148 | DOI: 10.18267/j.cfuc.186  

Příspěvek se zaměřuje na diskusi možnosti praktické aplikace výsledků empirické studie soukromých výhod kontroly v podmínkách ČR. Nejprve stručně shrnuje nesporné teoretické přínosy nového pohledu na kontrolní prémie a v druhé části upozorňuje na některé metodologické a aplikační problémy výsledků studie a vysvětluje, proč v podstatě nejsou dostatečně zobecnitelné, aby mohly být vodítkem pro stanovení kontrolní prémie v praxi.

Nové příležitosti pro účetnictví zemědělských podniků

New opportunities from farm accounting

Dana Dvořáková

Český finanční a účetní časopis 2006(3):149-153 | DOI: 10.18267/j.cfuc.187  

Příspěvek je věnován polemice s článkem autorů Argila a Slofa na téma "Nové příležitosti pro účetnictví zemědělských podniků". Kritickému zhodnocení bylo podrobeno východisko článku, kterým bylo tvrzení, že metodika užívaná v rámci informačního systému "Zemědělská účetní datová síť" (FADN) je do značné míry kompatibilní s požadavky IAS 41 - Zemědělství. Východiska IAS 41 a FADN se liší v přístupu k oceňování, ale i v dalších aspektech, jak bylo v rámci polemiky prokázáno.

Hodnocení moderních přístupů ve strategickém řízení nákladů

Evaluation of modern approach of strategic cost control ABSTRACT

Jana Fibírová

Český finanční a účetní časopis 2006(3):154-157 | DOI: 10.18267/j.cfuc.188  

Cílem strategického řízení nákladů je rozpoznat vzájemnou propojenost celého procesu řízení, navrhnout model řízení podniku v nestabilním tržním prostředí, konkretizovat jeho principy a pravidla řízení, nástroje fungování. Komplexním završením systému řízení podnikatelské činnosti a celého plánovacího systému je systém rozpočtů. Zvýšení účinnosti rozpočtu bezprostředně souvisí se změnou strategie řízení podniku v návaznosti na změny konkurenčního prostředí; se změnou požadavků řídicích pracovníků na informační zajištění řízení ve změněném podnikatelském prostředí.Významným přínosem pro zkvalitnění rozpočtů je použití metody rozpočtování s nulovým základem....

Za profesorem Vencovským

In memoriam of profesor Vencovský

Jitka Koderová

Český finanční a účetní časopis 2006(3):158-162 | DOI: 10.18267/j.cfuc.189  

5. července 2006 zemřel člen katedry měnové teorie a politiky, jeden z nejvýznamnějších současných teoretiků a historiků v oblasti monetární teorie prof. JUDr. František Vencovský. Renomé uznávaného odborníka začal získávat již od počátku 60. let, kdy se významně podílel na řešení v té době stěžejních měnově politických problémů.V této činnosti pokračoval i po roce 1989. V 90. letech získala jeho vědecká činnost další impuls v souvislosti s potřebou zmapovat vývoj českého ekonomického myšlení. Je autorem řady významných publikací i z této oblasti. Jako významný odborník vykonával mnoho čestných funkcí a byl odměněn řadou vyznamenání. Jako vynikající...