Český finanční a účetní časopis, 2007 (roč. 2007), číslo 1

Předmluva

Na startu druhého ročníku

Petr Marek

Český finanční a účetní časopis 2007(1):5-8 | DOI: 10.18267/j.cfuc.204  

Články

Vykazování informací o vnitropodnikových segmentech

Segment Reporting

Dana Dvořáková

Český finanční a účetní časopis 2007(1):6-10 | DOI: 10.18267/j.cfuc.205  

Příspěvek je zaměřen na porovnání hlavních rozdílů v požadavcích mezi IAS 14 - Vykazování podle segmentů a IFRS 8 - Provozní segmenty, který IAS 14 k 1. 1. 2007 nahradil.

Účetnictví pohledem institucionální ekonomie

Institutional View of Accounting

David Procházka

Český finanční a účetní časopis 2007(1):11-29 | DOI: 10.18267/j.cfuc.206  

V souvislosti s účetními skandály firem obchodovaných na amerických burzách cenných papírů nastala renesance zájmu o funkci účetnictví nazývanou skládání účtů. Článek se zabývá ekonomickou podstatou účetnictví pohledem institucionální větvě ekonomické teorie. Dále je analyzován vztah vlastník-manažer prizmatem modelu principál-agent. Výchozí model teorie zastoupení pomáhá mj. odhalit příčiny, které vedly k selhání auditorské profese na počátku tohoto tisíciletí. V reakci na tyto skandály přijal americký Kongres tzv. Sarbanes- Oxley Act, ve kterém jsou zavedena nová pravidla regulace účetnictví a auditu s cílem chránit investory před nelegálními praktikami.

Harmonizace účetnictví v oblasti státní správy a samosprávy

Harmonization of Accounting in Governments and in Local Governments ABSTRACT The highest demands are currently made on public finance system. Among them belongs: to introduce such systems of budgeting which ensure proper administration and sufficient

Jaroslava Marhounová, Štěpánka Nováková

Český finanční a účetní časopis 2007(1):30-43 | DOI: 10.18267/j.cfuc.207  

Na systém veřejných financí je v současné době kladen nekompromisní požadavek, aby byly nastoleny takové režimy hospodaření, které zabezpečí řádné spravování a dostatečnou ochranu veřejných prostředků. Zásadní význam pro vykazování plnění rozpočtu příjmů a výdajů a vykazování výsledku rozpočtového hospodaření má rozpočtová skladba, závazný dokument vydávaný ministerstvem financí. Po vstupu České republiky do Evropské unie dochází k novelizaci tohoto dokumentu v tom smyslu, že se operativně přizpůsobuje novým podmínkám v praxi. Neméně závažný je i harmonizační proces v oblasti účetnictví spojený s postupným nastartováním využití Mezinárodních účetních...

Strategický systém měření výkonnosti podnikatelského subjektu

The Strategic System of the Performance Measurement of the Entrepreneurial Company

Bohuslava Knapová

Český finanční a účetní časopis 2007(1):44-47 | DOI: 10.18267/j.cfuc.208  

Koncepce Balanced Scorecard považuje hodnotová kritéria pro měření a řízení výkonnosti podnikatelského subjektu za nezastupitelná, protože jsou objektivní (prověřená trhem) a syntetická (představují souhrnná kritéria podnikatelského procesu). Cílem systému Balanced Scorecard je rozšířit a propojit měření výkonnosti pomocí hodnotových (finančních) ukazatelů o kritéria dalších oblastí, tzv. perspektiv činnosti (zákaznické, interních procesů, zaměstnanecké). Balanced Scorecard slouží jako komunikační nástroj strategického řízení podnikatelského subjektu.

Edukace v morální oblasti

Education in Moral Area

Marie Kučerová

Český finanční a účetní časopis 2007(1):48-60 | DOI: 10.18267/j.cfuc.209  

Popsaný výzkum se zabývá rozvojem morálního usuzování studentů obchodních akademií a jeho korelací s věkem a studovaným ročníkem. Zároveň ověřuje hypotézu, že u studentů obchodních akademií se objevuje existence tzv. "segmentované morálky", tj. studenti uvažují o morálních dilematech profesního (ekonomického) prostředí na jiné úrovni morálního usuzování než je tomu u morálních dilemat rodinného prostředí. Provedený výzkum se opírá o Kohlbergovu teorii šesti stupňů morálního usuzování. Má přispět k rozboru problematiky morálního usuzování a více se zaměřit na rozvoj morálního usuzování prostřednictvím odborného vzdělávání. Na základě ověření stanovených...

Polský příspěvek k diskusi o pravdivém a poctivém obrazu předmětu účetnictví

Polish Contribution to Discussion about True and Fair View in Accounting

Jiřina Bokšová

Český finanční a účetní časopis 2007(1):61-64 | DOI: 10.18267/j.cfuc.210  

Probíhající harmonizační procesy s evropským trhem (evropská regulace z roku 2002) založené na využívání mezinárodních účetních standardů vedou k vytváření reforem v polském účetním systému. V roce 2000 zaznamenal polský účetní systém významné změny (oproti systému používanému v roce 1994) v oblasti terminologie, nových opatřeních a národních regulací založených na mezinárodních účetních standardech. Autoři Kosmala- MacLullich a Katarzyna se zabývají posledním vývojem v polském účetnictví a jeho vlivem na věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví. Příspěvek polemizuje s výzkumem provedeným v Polsku v letech 2000 a 2001.

Srovnání hodnot amerických insolventních firem odhadnutých podle restrukturalizačního plánu s hodnotami na kapitálovém trhu

Comparison of US Bankrupt Firms Values Derived from Reorganization Plans with Values Achieved on Capital Markets

Pavla Maříková

Český finanční a účetní časopis 2007(1):65-69 | DOI: 10.18267/j.cfuc.211  

Obsahem příspěvku je stručná charakteristika a diskuse k zajímavé studii zkoumající rozdíly v hodnotách firem zjištěných oceňovacími metodami oproti jejich tržním hodnotám vycházejících ze skutečných cen akcií na kapitálových trzích. Studie byla provedena na vzorku firem, které prošly finanční restrukturalizací podle amerického Konkursního zákona. Příspěvek upozorňuje na vybrané aspekty této studie i na některá problematická místa.

Proč si volí studenti oboru Učitelství učitelskou profesi: srovnání vyspělých a rozvojových zemí

Why Teacher Trainees Choose the Teaching Profession: Comparing Trainees in Metropolitan and Developing Countries

Marie Míková

Český finanční a účetní časopis 2007(1):70-73 | DOI: 10.18267/j.cfuc.212  

Článek se zabývá problematikou studentů oboru učitelství a jejich volbou pro učitelskou profesi. Autor srovnává motivační model ve vyspělých a rozvojových zemích a dochází k závěru, že z výzkumů, které byly provedeny na univerzitách, vyplývá rozdílný motivační model pro učitelskou profesi podle toho, zda jde o vyspělou či rozvojovou zemi.

Kritický pohled na vztah daní a účetnictví v Norsku s důrazem na možnost existence dvou systémů účetního výkaznictví v jedné jurisdikci

Critical View of Relation between Tax and Financial Reporting with the Emphasis on Existence of Two Financial Reporting Systems in One Jurisdiction

Marcela Žárová

Český finanční a účetní časopis 2007(1):74-81 | DOI: 10.18267/j.cfuc.213  

Příspěvek Nobse a Schwenck, autorů článku "Modelling the Links between Tax and Financial Reporting: A Longitudinal Examination of Norway over 30 Years up to IFRS Adoption", bylo vytvoření modelu vývoje vztahů mezi daněmi a účetním výkaznictvím. Norsko se vyčlenilo ze zemí patřící do skupiny s tzv. "kontinentálním účetnictvím" do skupiny, kde dochází k oddělení daní od účetního výkaznictví. Používání IFRS umožňuje vznik dvou systémů účetního výkaznictví v jedné jurisdikci.

K jednomu problému aplikace IFRS v malých a středních podnicích

About One Problem when Applying IFRS in Small and Medium-sized Enterprises

Zdenka Cardová

Český finanční a účetní časopis 2007(1):82-85 | DOI: 10.18267/j.cfuc.214  

Text je zaměřen na problém oceňování majetku a závazků v malých a středních podnicích při aplikaci IFRS. Možností řešení problému je zúžit oceňování majetku a závazků pouze na bázi historických cen.

Věčně živá dividendová hádanka

Dividend Puzzle is Still Alive

Petr Marek

Český finanční a účetní časopis 2007(1):86-89 | DOI: 10.18267/j.cfuc.215  

Millerův a Modiglianiho článek Dividendová politika, růst a způsob hodnocení akcií z roku 1961 se stal mezníkem ve vývoji dividendové teorie. Až do vydání tohoto článku převládal v teorii názor, že správnou volbou dividendové politiky lze ovlivnit kladně hodnotu podniku. V diskutovaném článku však autoři podali důkaz existence dividendové neutrality v modelu s dokonalým kapitálovým trhem, racionálním chováním investorů a absolutní jistotou. Od té doby se snaží vědci dokázat, zda teze o dividendové neutralitě platí rovněž v reálném světě či nikoli. Až dosud se platnost této teze nepodařilo dokázat, ovšem ani vyvrátit.