Pricing and modeling credit risk

Název práce: Pricing and modeling credit risk
Autor(ka) práce: Kolman, Marek
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Witzany, Jiří
Oponenti práce: Kodera, Jan; Lukáš, Ladislav
Jazyk práce: English
Abstrakt:
The thesis covers a wide range of topics from the credit risk modeling with the emphasis put on pricing of the claims subject to the default risk. Starting with a separate general contingent claim pricing framework the key topics are classified into three fundamental parts: firm-value models, reduced-form models, portfolio problems, with a possible finer sub-classification. Every part provides a theoretical discussion, proposal of self-developed methodologies and related applications that are designed so as to be close to the real-world problems. The text also reveals several new findings from various fields of credit risk modeling. In particular, it is shown (i) that the stock option market is a good source of credit information, (ii) how the reduced-form modeling framework can be extended to capture more complicated problems, (iii) that the double t copula together with a self-developed portfolio modeling framework outperforms the classical Gaussian copula approaches. Many other, partial findings are presented in the relevant chapters and some other results are also discussed in the Appendix.
Klíčová slova: Portfolio risk; Reduced-form models; Credit risk
Název práce: Pricing and modeling credit risk
Autor(ka) práce: Kolman, Marek
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Witzany, Jiří
Oponenti práce: Kodera, Jan; Lukáš, Ladislav
Jazyk práce: English
Abstrakt:
Disertační práce pokrývá širší spektrum témat v oblasti modelování kreditního rizika a to s důrazem na oceňování instrumentů, jejichž hodnota je od kreditního rizika odvozena. Práce je uvedena obecným rámcem oceňování finančních instrumentů na nějž navazují tři stěžejní části: modely hodnoty firmy, redukované modely a modely portfoliové, s případným dalším jemnějším členěním. Každá část obsahuje teoretický základ, vlastní metodologie a aplikace, které jsou vybrány tak, aby byly blízko reálným úlohám. V práci je prezetováno několik nových zjištění z různých oblastí modelování kreditního rizika: (i) je provedena analýza se závěrem, že data z opčního trhu překvapivě obsahují relevantní kreditní informace, (ii) je uvedeno, jak rozšířit rámec redukovaných modelů k zachycení a řešení složitějších úloh, (iii) je demonstrováno, jak double t copula model ve spojení s vlastním portfoliovým modelem může přinášet vhodnější výsledky než jaké produkuje standardní Gaussovská copula. Mnoho dalších, dílčích výsledků je prezentováno v příslušných kapitolách a též v apendixu.
Klíčová slova: Redukované modely; Riziko portfolia; Kreditní riziko

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.