Do světa s VŠE: ohlédnutí za rokem 2022

Internacionalizace patří dlouhodobě mezi nejsilnější stránky VŠE a je jednou z jejích hlavních priorit. Rok 2022 byl v tomto ohledu velmi úspěšný – počty vyjíždějících studentů se opět vyšplhaly na stejnou úroveň jako před pandemií a VŠE dokonce v loňském roce vyslala do zahraničí více studentů než v letech 2018 a 2019.

Na studijní pobyt na jednu z téměř 250 prestižních partnerských škol VŠE vyjelo celkem 1050 studentů a pracovní stáž v zahraničí absolvovalo dalších 142 studentů. Celkem tedy mezinárodní mobilitu realizovalo 1192 studentů, což je o 319 studentů více než v roce 2021!

 

Kdo vyjíždí do zahraničí „na zkušenou“ nejčastěji?

Možnost studovat nebo vyjet na stáž do zahraničí je otevřená všem studentům VŠE. V roce 2022 této možnosti využilo celkem 530 studentů bakalářského studia, 639 studentů magisterského studia a 23 doktorandů.

Ať už se jedná o stáž či studijní pobyt v zahraničí, nejčastěji vyjíždějí studenti Fakulty mezinárodních vztahů, v závěsu za nimi potom studenti Fakulty podnikohospodářské a Fakulty financí a účetnictví.

 

Kam studenti vyjíždějí nejčastěji?

Celkově studenti VŠE vycestovali v roce 2022 do 55 zemí na 6 kontinentech. Nejvíce studentů vyjelo na studijní pobyt do Německa. Mezi další nejoblíbenější destinace patří Francie, Rakousko, Belgie a USA. VŠE díky své široké partnerské síti umožňuje studentům vyjet i do dalších mimoevropských zemí, např. do Kanady, Hongkongu, Thajska, Brazílie či Singapuru. Po dvouleté pauze bylo v r. 2022 možné vyjet i do Austrálie nebo na Tchaj-wan, kam byly výjezdy pozastaveny z důvodu uzavření obou zemí v rámci protikoronavirových opatření.

Na pracovní stáže vyjelo v roce 2022 nejvíce studentů VŠE do Belgie v souvislosti s českým předsednictvím v Radě EU, které do Bruselu přilákalo nezvykle vysoký počet studentů. Druhou nejpopulárnější destinací bylo sousední Německo a třetí Španělsko. Stážisté se však v loňském roce vydali i do exotičtějších a vzdálenějších částí světa, jako jsou například Spojené arabské emiráty, Chile, Vietnam nebo Kolumbie.

Na jaké univerzity vyjíždí nejvíce studentů?

  1. Management Center Innsbruck (MCI), Rakousko

    (34 studentů)

  2. Wirtschaftsuniversität Wien (Vienna University of Economics and Business), Rakousko

    Hochschule Mainz / School of Business, Německo

    (18 studentů)

  3. Universität zu Köln (University of Cologne) / Faculty of Economics, Management and Social Sciences, Německo

    (17 studentů)

  4. HAN University of Applied Sciences / Arnhem Business School, Nizozemí

    (16 studentů)

  5. Umeå University / Umeå School of Business, Economics and Statistics, Švédsko

    Università degli Studi di Firenze / Scuola di Economia e Management, Itálie

    (13 studentů)

  6. Simon Fraser University, Kanada

    EM Lyon Business School, Francie

    Zurich University of Applied Sciences (ZHAW) / School of Management and Law, Švýcarsko

    University of Michigan, USA

    (12 studentů)

V roce 2022 studovali studenti VŠE také v Lichtenštejnsku a na Islandu v rámci projektu financovaného z fondů EHP 2014-2021. Jejich fotografie a zkušenosti si můžete prohlédnout na stránkách Island očima studentů VŠE a Lichtenštejnsko očima studentů VŠE.

Bc. Karolína Bouzková (FPH)

Bc. Karolína Bouzková (FPH)

Vedle prozkoumání něčeho, co se místy jeví jako jiná planeta, jsem rovněž získala přátele po celém světě a nenahraditelné zkušenosti. Island pro mě díky své jakési hrubosti, netknutosti a čistotě bude navždycky láska, ale kamkoli na Erasmus pojedete, určitě nebudete litovat. Island je láska.“

Bc. Jiří Gardoň (FMV)

Bc. Jiří Gardoň (FMV)

„Co se studia týče, nejvíce přínosné bylo pracovat v mezinárodním prostředí. Všem, kdo přemýšlí o výjezdu, mohu Lichtenštejnsko jen doporučit, zdejší univerzita nabízí celou řadu možností, atmosféra je rodinná a potkáte zde spoustu lidí z celého světa.“

Mezinárodní mobility nejsou jen pro studenty

Zahraniční výjezdy mohou realizovat i akademičtí i neakademičtí pracovníci VŠE, kteří mají možnost navštívit partnerské školy v rámci výukových mobilit či školení.  V r. 2022 vyslala VŠE v rámci programu Erasmus+ do zahraničí 106 pracovníků – na školení nebo jako hostující vyučující apod.

Velice úspěšný je i program hostujících profesorů, díky kterému měli v roce 2022 studenti VŠE možnost studovat v angličtině a využít nabídky 30 předmětů v letním semestru (z toho 10 proběhlo online) a 17 předmětů v zimním semestru (z toho 2 online).

Inspirujte se!

Zážitky, fotografie a videa vyjíždějících studentů i zaměstnanců jsou průběžně sdíleny na Instagramu vse_studyabroad a Facebooku VSE Study Abroad. Seriál studentských takeoverů, kde se vybraní studenti mohou formou IG stories podělit o své zážitky a tipy z výjezdu, se v roce 2022 dočkal pokračování. Všechny takeovery jsou uloženy na instagramovém profilu OZS, aby z nich mohli studenti nepřetržitě čerpat inspiraci. Příspěvky stále přibývají, IG i FB VSE Study Abroad tak určitě stojí za to sledovat!

Do světa s VŠE: ohlédnutí za rokem 2022