Nejlepším projektem podnikatelského akcelerátoru xPORT VŠE je Techambition

10. února
2016

V úterý 9. února 2016 uspořádal podnikatelský akcelerátor xPORT Vysoké školy ekonomické v Praze první Demo Day 2016. Soutěžní přehlídku šesti nejlepších začínajících firem, které v xPORTu VŠE aktuálně rozvíjejí své podnikání. Vítězem se stal tým s projektem Techambition, který usnadňuje práci učitelům i pochopení studentům díky online lekcím ze středoškolské matematiky s vizualizacemi, interaktivními otázkami a automatickým vyhodnocením. Výherci získali cenu xPORT Award spojenou s finanční odměnou od rektorky VŠE ve výši 20 tisíc korun.

Na Demo Day musely soutěžní týmy přesvědčit porotu i diváky formou čtyřminutových prezentací. Vítězný projekt vybírala odborná porota ve složení Dr. Ivo St Kovachev (investor, podnikatel, donor), Tomáš Žďára (Digital Punker Česká spořitelna) a Martin Kešner (Nápad roku, Fakulta podnikohospodářská VŠE). Přesvědčil je právě Techambition, který na Demo Day reprezentoval Jakub Stránský. Jejich interaktivní matematické úkoly pomáhají studentům středních škol, učitelům i školám jako takovým. Studenty dokáže matematikou zabavit a učitelé díky datům například vidí, v jaké fázi příkladu se jejich studenti nejčastěji dostávají do problémů a hodiny pak efektivněji zaměřují. V roce 2013 projekt získal ocenění za přínos pro vzdělávání v kategorii technologií od společností Google a EduIn. O rok později pomáhal s výukou termodynamiky na Stanfordské univerzitě.

„Nyní bychom se chtěli soustředit na vylepšení prodeje. Do xPORTu jsme přišli přibližně před dvěma měsíci a skvěle se nám tu pracuje v kolektivu ostatních firem. Hodně nám například pomohl tým, který se právě na řešení prodeje zaměřuje,“ říká Stránský.

„Je to unikátní technologie, která prošla dlouhým vývojem a testováním. Produkt byl ověřen tisíci uživateli nejen v Česku, ale i v Itálii a technologie ve vzdělávání mají navíc velký potenciál,“ vysvětlil volbu poroty Martin Kešner.

Cenu diváků získal tým Teleportoo, který zanedlouho spustí ostrý start aplikace na objednávání přepravy zboží či stěhování. Uživatel vyfotí objekt, který chce z obchodu dovést domů nebo přestěhovat a čeká na nabídky řidičů, kteří posílají informace o tom, za jak dlouho a za kolik peněz poptávku vyřídí. Aplikace Teleportoo funguje na podobném principu jako Uber či Liftago.

Ceny začínajícím podnikatelům předávali ředitel xPORTu doc. Ing. Ota Novotný, Ph.D., zástupce ředitele xPORTu Ing. Stanislav Richter a také rektorka VŠE prof. Ing. Hana Machková, CSc. Podnikatelský akcelerátor otevřela VŠE loni, 27. ledna 2015, jako platformu pro podporu podnikání studentů, absolventů a zaměstnanců VŠE. Od té doby jeho prostory a služby využilo na 28 týmů – 20 začínajících podnikatelských projektů a 8 pokročilejších startupů.

Na Demo Day xPORT představil i další aktivitu, kterou rozvíjí – inovativní projekty pro klienty z řad firem. Tato korporátní linka (cPORT) propojuje firmy, které mají zájem o odborné služby ve specializacích VŠE s vyučujícími a studenty, kteří na projektech pracují a vkládají do nich své know-how. Na úterním Demo Day xPORT prezentoval projekt pro globální inovativní IT centrum farmaceutické společnosti MSD (v USA a Kanadě známá pod názvem Merck) a účetní a daňovou firmu Locke & Hobbes.

xPort - prezentace Techambition xPort - prezentace Teleportoo xPort cena diváků - Teleportoo xPort - diváci v Open Space ředitel xPORTu doc. Ing. Ota Notovný, Ph.D.