Akademický rok 2007/2008 na VŠE

9. července
2008

V uplynulém akademickém roce se na největší české ekonomické vysoké škole, kde v současné době studuje více než 17 000 studentů, stala řada významných událostí.

Absolventi Vysoké školy ekonomické v Praze si zachovávají vysokou úspěšnost na trhu práce. Podle mezinárodního projektu REFLEX dosahují nejvyšších příjmů mezi absolventy v celé České republice. Tomu odpovídá i velký počet zájemců o studium na VŠE, který nadále výrazně převyšuje počet přijatých studentů. Z letošních 17 tisíc uchazečů bude pro příští akademický rok přijata přibližně čtvrtina.

Studenti úspěšně reprezentovali školu v tuzemsku i v zahraničí. Například v soutěži Global Management Challenge obsadily týmy studentů VŠE první a druhé místo, v soutěži CO2 Vy na to?, kterou na začátku roku 2008 vyhlásil British Council společně s Nadací Partnerství vyhrál tým studentů VŠE sdružených v organizaci Oikos Praha a členka studentské organizace ESN VŠE Praha – Buddy System byla zvolena vicepresidentkou mezinárodní organizace ESN.

VŠE stále více rozvíjí mezinárodní spolupráci. Na 110 partnerských škol bylo vysláno přibližně 400 studentů. Postupně se zvyšuje i intenzita výměnných pobytů pedagogů. Studenti VŠE tak mohli, zejména díky podpoře Rozvojového projektu MŠMT, v loňském akademickém roce vyslechnout přednášky 70 zahraničních profesorů v angličtině, němčině, francouzštině a ruštině. Roste také zájem zahraničních studentů o studium na VŠE. Loni jich zde studovalo v rámci výměnných pobytů i specializovaných programů více než 500. Dobrou pověst VŠE v zahraničí dokládá kromě poptávky studentů rovněž nedávný úspěch v mezinárodním srovnání Eduniversal. Mezi tisícovkou vybraných světových ekonomických univerzit získala VŠE vysoké ohodnocení a jako jediná česká vysoká škola získala v tomto hodnocení nejvyšší možný počet 5 palem a byla tak zařazena mezi tzv. univerzální ekonomické školy s významným mezinárodním vlivem (Universal Business Schools with major international influence).

Akademický rok 2007/2008 přinesl také zvýšení kvalifikace akademického sboru VŠE. Deset pedagogů získalo hodnost docenta, devět jich bylo jmenováno profesorem.

Na půdě VŠE se v průběhu předešlého akademického roku uskutečnila celá řada odborných konferencí a dalších akcí. V listopadu zde např. proběhl tzv. „Den vědy na pražských vysokých školách – Scientia Pragensis„, jehož cílem bylo představení přínosů vědy a výzkumu široké veřejnosti. Další významnou akcí byl 7. ročník Evropského fóra vědy a techniky, který byl na VŠE uspořádán ve spolupráci s projektem Česká hlava. Významnému americkému ekonomovi W. A. Niskanenovi byl v květnu udělen čestný titul VŠE „doctor oeconomiae honoris causa„.

V uplynulém akademickém roce došlo k dalšímu posílení spolupráce VŠE s firemním sektorem. Rozšířila a prohloubila se partnerství s firmami, které obohacují výuku o praktické zkušenosti, podporují aktivity školy a umožňují studentům odborné stáže. Česká spořitelna jako generální partner školy podpořila řadu studentských aktivit i projektů v oblasti vědy a výzkumu. Narostl také počet firem podílejících se na veletrhu pracovních příležitostí Šance. Jarního veletrhu se zúčastnilo již 73 společností.

VŠE podpořila aktivity specializovaných pracovišť, jež poskytují služby studentům. Rozvojové a poradenské centrum rozšířilo své aktivity o psychologické a kariérové poradenství a Středisko handicapovaných studentů napomáhá k začlenění stále většího počtu zdravotně postižených studentů do života školy.

Ve spolupráci s mnoha studentskými organizacemi se obohatil společenský, odborný, sportovní i kulturní život na VŠE. Loni na půdě školy vystoupila celá řada významných českých i zahraničních politiků, ekonomů a dalších osobností. Se studenty přišli diskutovat mimo jiné premiér České republiky M. Topolánek, místopředseda Evropské komise a komisař pro obchod a průmysl G. Verheugen, místopředseda české vlády M. Bursík, ministr P. Nečas či generální ředitel společnosti Microsoft S. Ballmer. Prostory VŠE také poprvé hostily jeden z koncertů mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Vznikla rovněž tradice výstav obrazů, plastik a fotografií v rámci tzv. „salonů“ v atriu Rajské budovy. Zorganizováno bylo i množství nejrůznějších sportovních akcí a vznikl např. hokejový klub HC Ekonom, squashová liga či Klub deskových her.

Zahájena byla intenzivnější spolupráce s absolventy VŠE. V listopadu se uskutečnilo neformální setkání absolventů „Den s VŠE„, kterého se zúčastnilo přes 500 absolventů školy. Další setkání s absolventy se bude konat dne 22. 11. 2008.

V současnosti se dokončují také přípravy na spuštění nového Integrovaného studijního informačního systému. Cílem projektu je integrace současných dílčích aplikací studijní agendy do jednotného portálu, a tedy zjednodušení práce studentů i učitelů.