Absolventi VŠE míří mezi top úředníky Evropské komise

V minulém týdnu přinesly Hospodářské noviny zprávu, že na vyšších postech v Evropské komisi uspělo hned několik českých zástupců, kteří vyhráli vnitřní výběrová řízení v Evropské komisi. Většina z úspěšných Čechů jsou absolventi a absolventky Vysoké školy ekonomické v Praze. Výběrová řízení se týkala úřednické úrovně AD12, což je poslední předstupeň ředitele v Evropské komisi. Ředitelské místo patří mezi seniorní manažerské posty a čeští zástupci zatím drží jen dva. Jsme rádi, že absolventi VŠE dosahují vysokých pozic v institucích EU. Tentokrát konkrétně v Evropské komisi. Gratulujeme! 

Jedním z našich absolventů je Milan Lisický, ekonom působící v Generálním ředitelství pro ekonomické a finanční záležitosti. Na VŠE vystudoval Fakultu mezinárodních vztahů, konkrétně bakalářský program Mezinárodní ekonomické vztahy, a na magisterském stupni studia studoval finance na Fakultě financí a účetnictví.

Co Milanovi Lisickému přineslo studium na VŠE?

„Začnu tím, co mi nejvíce utkvělo v paměti: obrovská flexibilita ve výběru oborů a volitelných předmětů. Bakaláře jsem vystudoval na Fakultě mezinárodních vztahů, magistra na Fakultě financí a účetnictví, kde jsem si vybíral volitelné předměty hlavně z katedry veřejných financí, a jako vedlejší specializaci jsem si vybral tehdy čerstvě otevřený obor makroekonomická analýza na Národohospodářské fakultě. Postupně jsem si tak našel svou cestu k oboru, který mě dodnes baví a naplňuje. Dále si vybavuju několik výborných pedagogů a otevřených lidí, kteří mě inspirovali a hodně posunuli. Za všechny jmenuju jen Vladimíra Tomšíka, který mě tehdy doporučil na stáž na Ministerstvo financí, kde začala moje profesní kariéra. Ale bylo jich mnohem víc.
Výborná pak byla samozřejmě možnost studovat v zahraničí. Vybral jsem si manažerský program CEMS v německém Kolíně nad Rýnem, což byla to dobrá životní zkušenost a skvělá možnost poznat jiný systém studia.
A konečně jsem na VŠE poznal kamarády, z nichž někteří mi zůstali dodnes. Baví mě si vzpomenout, jak jsme tehdy všichni stáli přes noc frontu na zápis na zkoušku z matematiky (proč jsme tam tehdy museli stát přes noc mi dodnes není jasné), a dnes jsou z nás kreativní ředitelé, špičkoví konzultanti, eurokrati, ředitelé jazykových škol, odborníci na rozvojové projekty v neziskovkách atd. VŠE nám otevřela dveře k nejrůznějším profesním cestám, i když z nás asi nejsou ti typičtí manažeři a účetní, které z nás asi chtěla vychovat.

Pro mě pak cesta pokračovala studiem ekonomie v anglickém Essexu, doktorátem na LSE a prací v Evropské komisi. Na Generálním ředitelství pro hospodářské a finanční záležitosti jsem mimo jiné pracoval na řeckém záchranném programu a nyní pomáhám finančně držet nad vodou Ukrajinu a jiné země v sousedství EU. Je to skvělá práce, a pokud se nacházíte na začátku své vysokoškolské cesty, vřele vám doporučuji se o stáž v EU ucházet.“

Milan Lisický

Dalším významným absolventem naší školy je Daniel Braun, který zastává pozici šéfa kabinetu viceprezidentky Evropské komise, paní Věry Jourové. I Daniel Braun vystudoval na Fakultě mezinárodních vztahů studijní program Mezinárodní obchod.  Mezi významné absolventky VŠE patří Lenka Filípková, další absolventka Fakulty mezinárodních vztahů, která se už během studia mezinárodního obchodu specializovala na evropskou ekonomickou integraci.

Je třeba zdůraznit, že podíl Čechů a Češek v evropských institucích je stále relativně nízký. Česká republika má dosud pouze 12 zástupců na úřednické úrovni AD12 v Evropské komisi, avšak tento počet se nyní zvýší na 17. V porovnání s jinými státy o podobné velikosti  jsme stále pozadu. Například Maďarsko, které vstoupilo do EU ve stejném roce jako Česká republika, má již 20 zástupců. Rakousko jich má 56 a Portugalsko dokonce 64. Slovensko, s podobným počtem obyvatel, má o jednoho úředníka méně než Česká republika.

Je však důležité poznamenat, že výběrové řízení do evropských institucí je náročné a konkurence je vysoká. Vybráni jsou pouze ti nejlepší kandidáti z celé Evropy. Absolventi VŠE, kteří dosáhli úspěchů v těchto výběrových procesech, jsou příkladem toho, jak tvrdá práce a kvalitní vzdělání mohou vést k úspěšné kariéře v evropských institucích.

Co ke kariéře v EU říká absolvent VŠE, Milan Lisický?

„Způsobů, jak získat zaměstnání v EU je několik. Ten klasický vede přes otevřené výběrové řízení, který pořádá EPSO každý rok na trvalé pracovní pozice. Ten je ale velmi náročný, protože soutěžíte s uchazeči z celé EU. Druhá možnost je jít přes krátkodobé pozice. Jakmile se například stážista dobře zapíše během své stáže, je možné, že ho jeho vedoucí doporučí kolegům, kteří potřebují výpomoc, a tak může člověk projít různými pozicemi a během toho zkoušet výběrová řízení na trvalé pozice, které jsou pak už trochu jednodušší, protože už máte lepší povědomí o tom, co se v EU právě děje.

A jakmile je člověk jednou stálý úředník EU, jeho kariérní postup je do jisté míry daný platovými tabulkami, jako v každé veřejné správě. Kariérní postup lze do jisté míry urychlit tím, že si člověk pozice, které jsou v daný okamžik hodně důležité a viditelné. V mém případě to byla práce na řeckém záchranném programu, což byla časově náročná a velmi dynamická práce, kde mým úkolem konkrétně bylo vyhodnotit, jak Řecko plní dohodnuté cíle v oblasti veřejných financí, a hledání shody mezi Řeckem na jedné straně a mezinárodními institucemi (Evropská komise, IMF, ECB a ESM) na straně druhé. Po vypuknutí války na Ukrajině jsem pak pomáhal připravit několik finančních balíčků a hospodářských reforem, které Ukrajina v daný okamžik potřebovala a mohla udělat. Byly to náročné pozice (opravdu na hony vzdálené rozšířeným představám o pracovním nasazení evropských úředníků), ale zároveň asi nejzajímavější úkoly, na kterých mohl ekonom za posledních deset let pracovat.

Moje zkušenost je tedy taková, že EU si cení lidí, co se dokážou rychle zorientovat v nově nastalých problémech nebo hospodářských krizích, a mají dostatečně široké zkušenosti, aby dokázali navrhnout schůdná řešení, která nejen že zafungují, ale lze pro ně i získat podporu v diskuzích s Evropským parlamentem a členskými státy.“

Milan Lisický

Pokud máte zájem o studium programu Evropská ekonomická integrace, více informací naleznete na webu Fakulty mezinárodních vztahů, která momentálně nabízí společný přípravný kurz ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, který vás připraví na výběrová řízení do těchto institucí. Možná vás zaujme podcast s paní docentkou Nicole Grmelovou, vedoucí Katedry podnikového a evropského práva, která v něm mluví mimo jiné o své kariéře v instituci EU.

Ještě jednou gratulujeme našim absolventům.

  • Autor: PR VŠE pr@vse.cz
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: