Rektor Petr Dvořák předal Centru pro studenty se specifickými potřebami výtěžek z VŠE Alumni Homecoming

V úterý 6. prosince předal pan rektor Petr Dvořák při příležitosti rozsvěcení vánočního stromečku v Atriu Rajské budovy šek na 217.724 Kč. Jedná se o výtěžek z největší absolvenstké akce v historii školy VŠE Alumni Homecoming 2023, která se konala v sobotu 21. října. Akci navštívilo téměř 3 300 absilventů, jejich rodiných příslušníků a přátel školy.

Šek si z rukou pana rektora převzali vedoucí Centra pro studenty se specifickými potřebami Martin Ctibor a student FMV Zdeněk Uldrych. Právě pro studenta Zdeňka je určena polovina výtěžku. Finanční částka mu pomůže v dokončení studia na VŠE a ke splnění snu – zahraničnímu studijnému pobytu v Japonsku. Rozhovor s panem Ctiborem a Zdeňkem si můžete přečíst na tomto odkazu.

Zdeněk Uldrych studuje na VŠE na Fakultě mezinárodních vztahů. Celoživotně je upoután na invalidní vozík po dětské mozkové obrně. Značná omezení, která jsou způsobena jeho zdravotním znevýhodněním, překonává Zdeněk velmi aktivním způsobem života a optimismem, který snadno přenáší na svoje okolí. Zvládá několik cizích jazyků (angličtinu, španělštinu, japonštinu), čehož aktivně využívá, když se dobrovolně zapojuje do pomoci zahraničním studentům se speciálními studijními potřebami na VŠE. Zajímá se o archeologii a moderní historii. Jeho studium na VŠE je spojeno se zvýšenými náklady, které jsou způsobeny především každodenním cestováním a neustálou potřebou osobního asistenta.

Centrum podpory studentů na VŠE působí od roku 2007, kdy vzniklo především jako reakce na potřeby studentů se zrakovým handicapem, kteří v té době na VŠE studovali. To se dodnes odráží na službách studentům se zrakovým postižením, které jsou na vysoké úrovni. Studenti využívají nejnovější kompenzační pomůcky, studijní materiály převedeny do různých formátů (digitální, reliéfní, audio, braillské písmo), modifikace plnění studijních povinností a informační služby, které poskytují zaměstnanci centra se zrakovým handicapem.

V současné době studuje na VŠE 160 studentů se speciálními studijními potřebami, kteří využívají
služeb CSP.
– studenti se zrakovým handicapem
– studenti s pohybovým handicapem
– studenti se sluchovým handicapem
– studenti s poruchami učení
– studenti s psychickým onemocněním
– studenti s poruchami autistického spektra
– studenti s chronickým onemocněním

Všichni studenti se speciálními studijními potřebami studují na VŠE díky podpoře CSP formou integrace bez rozdílu studijního znevýhodnění. Mohou si tedy vybrat jakýkoli nabízený studijní obor. CSP zajišťuje studijní i architektonickou bezbariérovost VŠE v takové míře, aby funkční dopad znevýhodnění nebyl nepřekonatelnou překážkou v plnění studijních. povinností. Testy a zkoušení jsou upravovány s ohledem na konkrétní typ a stupeň studijního znevýhodnění studenta. Studenti se specifickými potřebami mohou využívat bezbariérovou pracovnu vybavenou kompenzačními pomůckami a knihovnu digitálních studijních textů. CSP poskytuje studentům studijní a psychologické poradenství, pomoc s tvorbou individuálních studijních plánů, diagnostiku specifických poruch učení a prostor pro sdílení zkušeností se studiem mezi klienty CSP. Studenti s omezenou schopností pohybu a orientace mohou využít služeb osobního asistenta.