Ženy ve vědě a audit rovných příležitostí na VŠE

Vysoká škola ekonomická v Praze se drží v procentuálním zastoupení žen na pozicích odborných asistentek, docentek a profesorek nad republikovým průměrem. 

Jak vyplynulo z  Auditu rovných příležitostí, který proběhl na VŠE v loňském roce, v porovnání s daty Národního kontaktního centra – gender a věda z roku 2020 si VŠE stojí ve většině metrik zastoupení žen ve vědě nad českým průměrem. Výborným ilustračním příkladem může být například poměr žen v jednotlivých pozicích v rámci akademických hodností. 

Český průměr vypadá takto: 

(Zdroj: Národní kontaktní centrum – gender a věda, 2020) 

A Vysoká škola ekonomická je na tom následovně: 

(Zdroj: Vysoká škola ekonomická v Praze, Analýza rovných příležitostí, 2022)

Jak ze srovnání vyplývá, nejlépe je na tom VŠE v zastoupení žen s akademickou hodností docentka, kdy převyšuje republikový průměr o téměř 12 p.b. Podíl odborných asistentek a profesorek je o více než 5 p.b. nad národním průměrem. Naopak s podílem doktorandek v postgraduálním studiu VŠE zaostává dokonce o 10 p.b. Republikový průměr je 45 % žen mezi doktorandy, zatímco na Vysoké škole ekonomické jen 35 %.  

V souvislosti s mezinárodním Dnem žen ve vědě, kterému patří 11. únor, se VŠE rozhodla postupně představovat své ženy ve vědě. Připravili jsme sérii rozhovorů s předními vědkyněmi, které budou postupně vycházet na webu, v sekci PR oddělení. Všechny dotazované vědkyně dostaly společné otázky na téma jejich kariéry a překážek, se kterými se během ní setkaly, jaké jsou jejich aktuální výzkumné projekty, či jak vnímají pozici žen ve vědě. 

A co by doporučily všem ženám, které se rozhodnou se vědě věnovat? Ing. Veronika Mokrejšová, PhD. radí: „Najděte si téma, které Vás chytne za srdce, pro které budete dýchat a které Vás bude bavit, i proto, že mu věříte. A pak pilně pracujte.“ Mgr. Ing. Kateřina Kočí, Ph.D. doporučuje zahraniční studium a možnost získat zkušenosti na zahraničních univerzitách. „Takové zkušenosti jsou následně velmi důležité pro kariérní rozvoj, pro získávání nových projektů, podob.“ Ve výhodě v získávání zahraničních zkušeností se shoduje i s doc. PhDr. Danielou Pauknerovou, Ph.D., která navíc dodává: „V obecné rovině doporučuji věřit si, dále se vzdělávat, osvojit si vhodné návyky a nevzdávat se, když se nedaří. Prakticky je vhodné se zapojit do práce v rámci některého vědeckého týmu, kde se mohou při spolupráci se zkušenými kolegy mnohé naučit. 

Některé z vědkyň navíc souhlasily s natočením rozhovoru. Video formát je skvělým nástrojem, díky kterému se mohou i ostatní kolegové či široká veřejnost více dozvědět o jejich aktuální vědecké práci či jejich úloze ve vedení fakulty. Těšit se můžete na příklad na Ing. Veroniku Mokrejšovou, Ph.D., doc. PhDr. Danielu Pauknerovou, Ph.D., Smarandu Panthea, Ph.D. či doc. Ing. Helenu Chytilovou, Ph.D., M.A. Videa budou zveřejňována na youtube kanálu VŠE a sociálních sítích od příštího týdne.