Přihlašování do Buddy Programu na VŠE

10. května
2017

Účast v Buddy Programu je vhodná pro všechny studenty VŠE, kteří plánují výjezd na výměnný pobyt, nebo se jen chtějí seznámit se zahraničními studenty, procvičit si cizí jazyk a pomoci druhému člověku, který nezná místní kulturu. V zimním semestru 2017 bude na VŠE studovat přes 700 zahraničních studentů. Přihlašování do Buddy Programu probíhá do 31. května 2017 a zájemci se mohou hlásit zde.

Proč se zapojit?

Posláním Buddy Systemu je pomáhat zahraničním studentům, kteří přijedou na výměnný program, případně kteří nastoupí do studia mezinárodního programu na VŠE. Zatímco Oddělení zahraničních styků (OZS) má na starosti veškeré oficiální záležitosti ohledně studia cizinců na VŠE, úkolem členů Buddy Systemu je co nejvíce jim pobyt v České republice ulehčit. Každému cizinci je v rámci Buddy Systemu zajištěn kamarád, český „buddík“, který má za úkol zahraničnímu studentovi poradit, pomoci s ubytováním na koleji, s orientací po Praze i škole. Za odměnu má český student nejenom možnost začlenit se do skupiny mezinárodních studentů, ale při splnění všech povinností získá i 10 bodů do výběrového řízení na svůj plánovaný výměnný pobyt.

ESN VŠE Praha – Buddy System z.s.

Buddy System na VŠE je nezisková studentská organizace, která byla založena v r. 1998 a v roce 2002 byla přijata za nezávislého člena mezinárodní studentské organizace Erasmus Student Network (ESN), která má více než 300 sekcí. V současné době čítá Buddy System okolo 70 členů a mezi jeho hlavní aktivity patří pořádání výletů po České republice i do zahraničí a organizace sportovních a kulturních akcí. Ty jsou určeny nejen zahraničním studentům, ale mohou se jich zúčastnit i jejich čeští „buddíci“.

Asi nejznámější aktivitou Buddy Systemu jsou tradiční úterní Nation 2 Nation večery. Tyto večery nejsou jen o dobré hudbě a tanci, ale vždy jsou tematicky zaměřeny dle dané země, nechybí ochutnávky typických jídel, zajímavé hry apod. Pravidelně jsou také organizovány speciální akce u příležitosti nejrůznějších mezinárodních svátků a dalších významných dnů.

V posledních letech Buddy System organizuje také společensko-odpovědné akce. V pondělí 8. května 2017 proběhl ve sportovním areálu kolejí Jarov již šestý ročník akce Soccer Day. Studentská organizace ESN VŠE Praha – Buddy System z.s., ve spolupráci s Organizací pro Uprchlíky uspořádala sportovní den, kdy kromě různých sportů je hlavní doménou fotbalový turnaj, kterého se zúčastnily týmy nejen českých i zahraničních studentů, ale také tým složený z mladých uprchlíků. Kromě Soccer Day pořádá Buddy System pravidelnou charitativní sbírku „Cooking4Homeless“, kdy například členové Buddy Systemu společně se zahraničními studenty 7. května 2017 připravili jídla, která následně rozdávali lidem bez domova.