Markéta Ťoková byla zvolena Vicepresidentkou ESN International

2008

Členka studentské organizace ESN VŠE Praha – Buddy System byla zvolena během výročního zasedání ESN International v Besançonu na druhou nejvyšší pozici v rámci mezinárodní organizace ESN. Jde o velký úspěch nejen pro Buddy System, ale i pro všechny české sekce, protože je to poprvé, kdy se členem International Boardu ESN stal někdo z České republiky.

Ve Francouzském Besançonu se od 20. 3. do 24. 3. 2008 konalo AGM (Annual General Meeting) neboli výroční zasedání ESN International. Erasmus Student Network je mezinárodní studentská organizace a jejím hlavním cílem je podpora a rozvoj mezinárodních studentských výměnných pobytů. Momentálně se skládá z 279 sekcí, z toho sedm jich máme v České republice. Na výročním zasedání bylo voleno nové vedení ESN International, tzn. president, vicepresident, treasurer, web project administrator a board member in charge of external relations. Presidentem se stal bývalý vicepresident Matthias Fenner ze Švýcarska a vicepresidentkou Markéta Ťoková z Buddy Systemu.

Markéta pochází z Brna a do Prahy přišla studovat Mezinárodní obchod. Jelikož ji baví jazyky, domluví se anglicky, francouzsky a německy a má základy portugalštiny. Mezi její další zájmy patří cestování, tanec, čtení nebo sledování dobrých filmů.

V lednu 2005 se Markéta přidala do Buddy Systemu, kde nejdříve působila dva roky v procesu Fundraising. Do svého zvolení vicepresidentkou ESN byla necelý rok členkou procesu International Relations a zároveň zastupovala Českou republiku v rámci ESN ČR na mezinárodní úrovni jako National Representative. ESN ČR zaštiťuje české sekce ESN, stará se o rozvoj ESN v ČR, hledá sponzory na národní a mezinárodní akce, apod. „Buddy System mi toho spoustu dal, především super kamarády a možnosti vyzkoušet si věci, ke kterým bych se jinak dostávala obtížně. Například jsem se stala členkou organizačního výboru pro AGM, které se v loňském roce konalo v Praze. Zorganizovat 4-denní akci pro 450 lidí ze všech koutů Evropy, najít sponzory a partnery, udělat tomu reklamu, zajistit, aby všechno klapalo a k tomu všemu si to ještě náramně užívat…to byla opravdu úžasná zkušenost.“

„Mám samozřejmě velkou radost, protože je to pro mě velký úspěch a zároveň velká výzva a už se těším, až se do toho budu moct pustit. Pomalu mi dochází, jak velká změna mě čeká. V květnu se budu stěhovat do Bruselu, kde má ESN sídlo. Také mě těší, že se mi povedla vážně velká věc – jsem první Češka vůbec, která se stala členem International Boardu ESN, takže je to úspěch nejen můj ale i celé ESN ČR,“ popisuje Markéta své pocity po zvolení.

Markéta naznačuje některé své plány v ESN: „Ráda bych, abychom se začali víc dívat do budoucnosti a začali přemýšlet a plánovat, kde budeme ne zítra nebo za měsíc, ale za dva, tři či pět let. Tento rok žilo ESN hodně ze dne na den, což bylo dáno tím, že šlo o první rok, kdy bylo všech 5 členů International Boardu v Bruselu a bylo potřeba vybavit kancelář, najít dům a vyřídit další praktické věci. Taky bych chtěla, abychom jako Board lépe komunikovali s National Representatives, aby byli dostatečně informovaní.“

Za hlavní cíle, kterých by chtěla dosáhnout, Markéta pokládá:

1. Posílení viditelnosti a image ESN
  2. Zajištění finanční stability, dlouhodobějších sponzorů