Skupina Kryštof na VŠE

23. března
2009

Ve čtvrtek 19. března 2009 od 19:00 vystoupila ve Vencovského aule skupina Kryštof. Její frontman Richard Krajčo se tak téměř přesně po roce vrátil na VŠE, tentokrát však i s celou kapelou.

Dvouhodinové setkání se studenty VŠE se v hudební rovině neslo ve znamení návratu k folk-punkovým kořenům a akustickému turné Kryštofa. Kromě známých hitů, často v netradičním aranžmá, zahrála kapela písně ze začátků své kariéry i aktuální či rozpracované skladby. V de facto premiérovém podání zazněl i nový song OstravSKA, který nabídl i „virtuální spojení“ s Jarkem Nohavicou a který podle slov R. Krajča plánuje Kryštof uvést jako největší hit v historii kapely. V pohodové verzi písně Zvířata vzdal Kryštof také hold české rockové skupině Lucie.

Studentsky přátelskou a uvolněnou atmosféru koncertu předznamenal příchod skupiny s téměř přesným 15-minutovým zpožděním s odkazem na „akademickou čtvrthodinku“. Mezi zpíváním mohli studenti klást dotazy, a dozvěděli se tak např. o plánech Kryštofa pro letošní i příští rok. R. Krajčo prozradil, že letos kapela neplánuje žádné velké koncerty, ani účast na známých festivalech, naopak se vydá na místa, kde ještě nehrála. V příštím roce pak v rámci oslav patnáctého výročí založení Kryštofa proběhnou mimo jiné tři velké koncerty v Brně, Ostravě a Praze. Další otázky se týkaly např. hereckých úspěchů R. Krajča (Shakespearův Richard III. v Národním divadle) či okolností vzniku některých písní (Jízda v protisměru, Atentát).

Z koncertu si všichni odnesli kromě plakátu růžový „index“, do kterého mohli pilní studenti po vystoupení získat podpisy členů kapely, a splnit tak studijní povinnosti v kurzech „filozofie zpěvu“, „estetiky pozounu“ a dalších.