Ocenění studentské organizace Buddy System

2009

Díky vytrvalému úsilí byl tento rok velice úspěšný pro všechny sekce sítě Erasmus Student Network (ESN) v České republice, zejména pak pro Buddy System – studentskou organizaci působící na VŠE, která je členem ESN. Členka Buddy Systemu byla zvolena prezidentkou celé sítě ESN a Česká republika získala cenu STARland.

Erasmus Student Network je jedna z největších studentských organizací v Evropě. Byla založena před 20 lety a jejím posláním je podporovat rozvoj studentských výměnných pobytů. Nejdůležitější rozhodovací orgán ESN je Annual General Meeting (AGM) neboli Valná hromada, která se svolává každý březen. Během AGM se sejdou zástupci sekcí ze všech 33 členských zemí ESN, aby rozhodli o strategických cílech a zvolili nové vedení této organizace.

Na posledním zasedání AGM, které se konalo ve dnech 26.-30.3.2009 v Utrechtu, bylo zvoleno vedení ESN na příští rok. Prezidentkou sítě ESN byla zvolena studentka VŠE a členka Buddy Systemu, Markéta Ťoková. Je to poprvé, kdy je prezident ESN International z České republiky, navíc přímo z  Buddy Systemu. Markéta Ťoková obdržela 97% hlasů, což je pro ni zasloužená odměna za její práci ve funkci viceprezidentky ESN, kterou vykonávala v minulém roce.

tokova.jpgMarkéta Ťoková je studentkou 4. ročníku Mezinárodního obchodu s vedlejší specializací Logistika – Mezinárodní přeprava a zasilatelství. Studia načas přerušila, aby byla schopna pracovat pro ESN. Před svým mezinárodním působením v ESN, pracovala jako členka procesu International Relations v Buddy Systemu. K jejím novým prezidentským úkolům patří například dokončit projekty spojené s oslavami 20. výročí založení ESN jako jsou např. Postcard campaign, Birthday book a Give 20 (http://www.give20.eu/).

buddy.jpgBuddy System je pyšný i na fakt, že ESN ČR bylo nominováno a nakonec i vyhrálo prestižní cenu STARland pro zemi, která během uplynulého roku udělala největší pokroky ve svých aktivitách a fungování. Pět členů poroty vybralo Českou republiku ze skupiny silných kandidátů, jako bylo Finsko, Polsko, Německo a Turecko. ESN sekce z České republiky jsou v průběhu posledních let stále více aktivní – zorganizovali jsme první setkání prezidentů národních úrovní (Praha, září 2008), ESN CR Olympic Games (Brno, květen 2008), ESN-CND (Council of National Delegates, Gdaňsk, prosinec 2008), a naše sekce jsou stále viditelnější na mezinárodní úrovni. Tomáš Bort, student fakulty informatiky a statistiky a prezident ESN ČR k získání ceny STARland dodává: „Jsem velmi šťastný, že jsme tuto cenu vyhráli. Je to úžasná odměna za celý rok tvrdé práce a je to také velká motivace nejen pro mně osobně, ale doufám, že pro všechny sekce České republiky. Na druhé straně je to také závazek – udržet krok a dokázat, aby sekce fungovaly tak dobře jako teď nebo i lépe, to je mnohdy těžší než vyhrát.

Pro Buddy System jsou tyto dílčí úspěchy velkou motivací do další práce na národní i mezinárodní úrovni. Tyto úspěchy jsou i dobrou vizitkou pro naši školu, které děkujeme za podporu.

Libuše Vlachová
Public Relations Consultant