Konference 20 let finančních a bankovních reforem v České republice

5. listopadu
2009

V listopadu letošního roku uplyne již 20 let od historického okamžiku zahájení zásadních změn v politickém a ekonomickém systému České republiky, resp. bývalého Československa. Během uplynulých 20 let prošla významnými změnami nejen celá česká společnost, ale dynamický a v mnohém bouřlivý rozvoj zaznamenal i český finanční a bankovní sektor.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o nesmírně zajímavou, svým způsobem jedinečnou a v mnoha směrech velmi poučnou etapu vývoje České republiky, připravila Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta financí a účetnictví, a Česká národní banka konferenci „20 let finančních a bankovních reforem v České republice„, která by měla být vhodnou příležitostí ke zhodnocení uplynulých dvaceti let. Nad konferencí osobně převzal záštitu pan prezident České republiky Václav Klaus.

Konference je určena pro širokou odbornou veřejnost, zejména odborníky z finančních institucí a akademické sféry, kteří se zabývají měnovou teorií a politikou, bankovnictvím a kapitálovými trhy. Konference nabídne nejen unikátní možnost zhodnocení uplynulých 20 let, ale i příležitost pro setkání všech, kteří se na přeměně ekonomického a finančního systému u nás aktivně podíleli.

Program konference bude po hlavním projevu garanta konference – prezidenta Václava Klause rozdělen do tří panelů zaměřených na finančně-měnovou oblast, komerční bankovnictví a kapitálový trh.

• Úvodní slovo – Richard Hindls , rektor Vysoké školy ekonomické v Praze
  • Slavnostní zahájení konference – Zdeněk Tůma , guvernér České národní banky
  • Projev garanta konference – prezidenta České republiky Václava Klause
  • Panel I: 20 let finančních a měnových reforem v České republice
    • Moderátor: Vladimír Tomšík (ČNB)
    • Pavel Kysilka – Měnová odluka provedená v roce 1993
    • Martin Mandel – Milníky české měnové politiky
    • Vladimír Dlouhý – Zavedení eura v ČR – pohled ekonoma
    • Miroslav Kalousek – Zavedení eura v ČR – pohled politika

• Panel II: 20 let komerčního bankovnictví v České republice
    • Moderátor: Petr Dvořák (VŠE Praha)
    • Jiří Kunert – Komerční bankovnictví v ČR – krátká historie, bohaté zkušenosti
    • Miroslav Singer – Dohled a makroekonomické politiky – poučíme se z historie?
    • Kamil Janáček – Komerční banka ve světle transformace české ekonomiky 1990-2001
    • Michal Mejstřík – Naše banky jako součást regionálních konsolidátorů: Historie a budoucnost

• Panel III: 20 let kapitálového trhu v České republice
    • Moderátor: Petr Musílek (VŠE Praha)
    • Jan Dědič – Vliv právního prostředí na rozvoj kapitálového trhu
    • Tomáš Ježek – Vznik Komise pro cenné papíry
    • Petr Koblic – Vliv globální finanční krize na český kapitálový trh
    • Dušan Tříska – Investiční privatizační fondy jako součást nově vznikajících služeb v ČR

Konference se koná 11. listopadu 2009 v Kongresovém sálu České národní banky.

Podrobnější informace o konferenci jsou k dispozici na http://f1.vse.cz/konference.