Mezinárodní úspěch webových stránek VŠE

28. ledna
2010

V hodnocení "Ranking Web of World Business School" se webové stránky VŠE v Praze celosvětově umístily na 7. místě a v rámci hodnocení evropských vysokých škol ekonomických získaly místo třetí.

Autorem projektu je španělský výzkumný ústav Cybermetrics Lab, který se specializuje na kvantitativní analýzy Internetu a obsahy webových stránek.

Pořadí webových stránek vysokých škol ekonomických bylo stanoveno na základě kombinace několika kritérií. Hodnocen byl počet stránek dostupných ve čtyřech největších vyhledávačích (Google, Yahoo, Live Search, Exalead), počet unikátních odkazů vedoucích na stránky, počet textových souborů v Adobe Acrobat (pdf) a počet vědeckých prací publikovaných na webu v letech 2001 – 2008 (hodnoceno dle databáze Google Scholar). Na prvních deseti místech se umístily:

WORLD RANK BUSINESS SCHOOL COUNTRY SIZE VISIBILITY RICH FILES SCHOLAR
1 Harvard Business School clip_image003.gif 2 3 18 13
2 Instituto de Empresa Business School clip_image005.gif 10 1 88 88
3 University of Pennsylvania Wharton School clip_image003.gif 3 4 9 3
4 New York University Leonard N. Stern School of Business clip_image003.gif 12 5 1 9
5 Université de Montreal Ecole des Hautes Etudes Commerciales clip_image007.gif 5 10 4 10
6 Copenhagen Business School clip_image009.gif 1 17 30 2
7 University of Economics Prague clip_image011.gif
8 London Business School clip_image013.gif 39 2 138 49
9 Graduate School of Business & Public Policy Naval Postgraduate School clip_image003.gif 6 22 14 1
10 Norwegian School of Management clip_image015.gif 35 9 13 31

Pramen a více informací o metodologii hodnocení: http://business-schools.webometrics.info/top400_mba.asp

Internetové stránky VŠE jsou základním komunikačním i informačním nástrojem školy. Koncepce současných webových stránek a jejich design byly připraveny ve spolupráci se společností Ilikethis. Celoškolský web v současné podobě byl spuštěn 1.1.2007. VŠE v Praze se rozhodla pro dynamický koncept portálu a klade důraz na aktuální informace pro dvě základní cílové skupiny: veřejnost a média; studenty a zaměstnance.

Průměrná měsíční návštěvnost se pohybuje kolem 300 000 přístupů (celková návštěvnost v roce 2009 byla 3 684 382 přístupů). V průběhu roku je návštěvnost typická zvýšením v době před začátky semestrů a přijímacími zkouškami, nižší počet přístupů nastává v letních měsících.

graf.jpg

Nejnavštěvovanější stránky:
1.   Přijímací řízení
2.   Harmonogramy akademického roku
3.   Přehled elektronických informačních zdrojů
4.   Přihlášky ke studiu

Nejstahovanější soubory:
1.   Testy k přijímacím zkouškám z minulých zkoušek
2.   Přehled vedlejších specializací
3.   Přílohy k Systému řízené dokumentace

Web také nabízí řadu užitečných funkcí, jako např. sledování akcí konaných na VŠE prostřednictvím přehledného kalendáře (viz http://akce.vse.cz/tyden.aspx) nebo monitorování změn pomocí RSS kanálu (viz http://www.vse.cz/rss-exporty.php).
Webové stránky jsou provozovány týmem složeným z webmasterů, kteří působí v rámci CIKS (Centrum informačních a knihovnických služeb), a pracovníků oddělení PR.