Mezinárodní studijní prostředí na VŠE

23. října
2011

V zimním semestru 2011/2012 studuje v angličtině na VŠE 344 studentů z 51 zemí celého světa. Nejvíce jsou zastoupeni Američané, Němci a Francouzi.

Zahraniční studenti přijíždějí na VŠE buď na jeden semestr v rámci semestrálních výměnných pobytů, nebo studují v placeném studijním programu CESP jako tzv. free movers. Stále více cizinců se hlásí do dvouletých navazujících magisterských studijních programů v angličtině, kde po absolutoriu získávají – stejně jako čeští studenti – titul inženýr. Dva francouzští manažeři studují v programu MBA – MAE Master Management et Administration des Entreprises. V tomto programu jsou studijními jazyky francouzština a čeština.

Výměnný program je založen na principu reciprocity. Zahraniční studenti mají, stejně jako čeští studenti, povinnost absolvovat výuku v rozsahu 30 ECTS, která jim je po návratu uznána jako řádné splnění studijních povinností. Díky velkému úsilí všech fakult si výměnní studenti mohou vybírat z široké nabídky odborných předmětů a čeští studenti mají možnost studovat v mezinárodních studijních skupinách a připravovat se jak na studium v zahraničí, tak na budoucí povolání v mezinárodních společnostech. V zimním semestru přijala škola celkem 248 výměnných studentů a 41 zahraničních studentů získává znalosti o ekonomických reáliích a managementu v zemích střední a východní Evropy v kurzech celoškolského programu CESP (Central and East European Studies Program).

navazujících magisterských programech studuje v angličtině 56 cizinců. Nejvíce v celoškolském programu International Business – Central European Business Realities (31), na oboru International and Diplomatic Studies Fakulty mezinárodních vztahů (16) a v rámci studijního oboru Economic and Regional Studies of Latin America Národohospodářské fakulty (9). Do programu International Management CEMS MIM byli přijati 4 cizinci, většina řádných studentů společného navazujícího magisterského programu mezinárodní aliance CEMS absolvovala bakalářské studium na VŠE. Další zahraniční studenti studují v CEMSu jeden semestr v rámci výměnného programu členských vysokých škol z 26 zemí. Přihlášky na obor International Management se přijímají od 21.11.2011.

Program MBA – MAE Master Management et Administration des Entreprises je na VŠE s podporou francouzského velvyslanectví realizován od roku 1991. Je určen absolventům nemanažerských oborů, kteří si chtějí prohloubit znalosti v oblasti řízení. Cizinci musí plynule ovládat i češtinu.

Tab. Počet zahraniční studentů – vybrané země

Pořadí Země Počet studentů na VŠE
 1. USA 52
 2. Německo 49