Tým Katedry ekonometrie VŠE se umístil v mezinárodní soutěži The Econometric Game mezi nejlepšími

2015

Od 30. března do 2. dubna 2015 proběhl v Amsterdamu 16. ročník prestižní mezinárodní soutěže The Econometric Game, kterou organizuje VSAE (Vereniging voor studenten Actuariaat, Econometrie & Operationele Research), asociace studentů pojišťovnicví, ekonometrie, operačního výzkumu a managementu univerzity v Amsterdamu. Zástupci Fakulty informatiky a statistiky VŠE skončili mezi nejúspěšnějšími.

Tým Katedry ekonometrie Fakulty informatiky a statistiky VŠE ve složení Kirill Odintsov, Elena Kuchina (oba studenti doktorského studia Katedry ekonometrie VŠE), Tereza Svobodová a Alena Zikmundová (obě studentky magisterského oboru Ekonometrie a operační výzkum VŠE) zaznamenal významný úspěch, když se umístil v první desítce světových týmů a zařadil se mezi týmy McGill University, Aarhus University, University of Antwerp, University Carlos III of Madrid a další.

„Ačkoliv se týmy VŠE soutěže účastní pravidelně, nikdy se dosud nepodařilo dostat se do elitní desítky. Vlastně nás nejvíce těší, že jsme porazili týmy Cambridge a Oxfordu, které se v minulosti pravidelně ucházely o přední umístění. Nicméně jedna věc je jednorázový úspěch, a druhá věc je udržet jej i do budoucna. Letos se na prvních třech příčkách umístil Maastricht, Illinois a Harvard. Naší ambicí je v budoucnosti se na stupně vítězů dostat také,“ říká vedoucí týmu Mgr. Odintsov. Katedra ekonometrie se proto rozhodla zaměřit podzimní kurs Praktika z ekonometrie (4EK417) speciálně na vybudování týmu a přípravu na Ekonometrické hry 2016.

Letošním tématem byly demografické modely, zejména analýza rizik spojených s nepřesností predikce věku dožití. Význam tohoto tématu podtrhl i bývalý nizozemský premiér Balkenende, který měl úvodní přednášku. „Je příjemné, že organizátoři obvykle vybírají spíše témata obecně důležitá pro společnost než témata pro konkrétní business či podnikání,“ říká Mgr. Odintsov. A uzavírá: „Účast v soutěži vyžaduje mimořádně sehraný tým – nezbytným základem je dobrá znalost teorie analýzy ekonomických dat a ekonomického modelování. Důležitá je také práce se softwarem, schopnost výsledky srozumitelně popsat a prezentovat je publiku a porotě, což v případě sofistikovaných modelů založených na netriviální matematice a statistice bývá rovněž obtížné.“

Detaily o letošním zadání soutěžních problémů, o soutěžících a o „top ten“ týmech lze najít na webu prof. Dave Gilese: http://davegiles.blogspot.cz/2015/04/inside-econometrics-game.html

Více o soutěži The Econometric Game najdete zde.