Podnikatelský akcelerátor xPORT přijímá nové nápady

8. června
2015

xPORT VŠE Business Accelerator právě ukončil první běh svého inkubačního programu, který studentům pomáhá měnit podnikatelské nápady v úspěšné startupy. Již v průběhu června se mohou hlásit nové týmy. A své podnikání mohou s xPORTem rozhýbat během léta.

xPORT VŠE Business Accelerator otevřela Vysoká škola ekonomická v Praze v lednu 2015 v areálu kolejí na Jarově. O měsíc později se do podnikatelského akcelerátoru nastěhovaly první týmy začínajících podnikatelů z řad studentů a absolventů VŠE. Během čtyřech měsíců jim xPORT poskytl pracovní prostor, odborné vedení byznysu, přednášky, kontakt s mentory, investory a v neposlední řadě i kontakt lidi z podobně smýšlející komunity na VŠE. Podle fáze, ve které se týmy se svými podnikatelskými projekty do xPORTu dostali je vedení akcelerátoru rozdělilo do inkubační linky určené pro nápady (iPORT) nebo do akcelerační linky určené pro pokročilejší startupy (aPORT). Do iPORTu se dostalo 11 týmů, které svůj pobyt v xPORTu završily 2. června 2015 během prezentačního a soutěžního večera Demo Day. Týmem, který své podnikání dokázal za čtyři měsíce nejvíce posunout, byl vyhlášen česko-švýcarský tandem Dozamo – začínající firma nabízející individualizovaný nábytek online. Více o Demo Day zde.

Týmy pracující v akceleračním programu aPORT pokračují v práci a zároveň xPORT otevírá oba programy novým zájemcům. Týmy se mohou hlásit již v průběhu června a prázdnin prostřednictvím formuláře zde. Registrované týmy pak přijdou svůj projekt prezentovat na tak zvaný Open House, kde vedení xPORTu rozhodne o jejich přijetí. První Open House se uskuteční již 16. června. Od července 2015 se pak Open House bude konat pravidelně každé první úterý v měsíci.

Do xPORTu se může přihlásit jakýkoliv tým, kde je alespoň jeden člen studentem VŠE nebo absolventem VŠE nebo zaměstnancem VŠE. Inkubační linka iPORT týmům pomáhá dostat se od podnikatelského nápadu k reálnému produktu nebo službě, se kterou může oslovit zákazníky. Ideální je například pro studenty, kteří na podnikatelském plánu začali pracovat v rámci svého studia na VŠE a nechtějí s ním skončit odevzdáním závěrečné práce. Naopak z něj chtějí vybudovat fungující firmu.

Týmy, které budou do xPORTu přijaty získají cenné rady od lidí se zkušenostmi ze startupového prostředí, pracovní prostor i zviditelnění svého projektu. V dalších fázích i vlastního konzultanta, možnost čerpat z xPORT wallet, účast v soutěžích a napojení na odborníky v oborech jako marketing, multimédia, právo, HR atd.

Akcelerační linka aPORT je určena pokročilejším podnikatelům. Podporuje rozvoj začínajících firem, které mají připraven prototyp svého produktu nebo již hotový produkt. Hlavním benefitem pro týmy je, že dostanou vlastního mentora. Obvykle zkušeného podnikatele, s kterým budou mít pravidelné konzultace. Dále budou mít šanci představit svůj projekt investorům. Ty nejúspěšnější mohou vyjet i na stáž do partnerského akcelerátoru v USA.

Pro více informací navštivte stránky http://xport.vse.cz/ nebo se zkontaktujte se členy týmu xPORT na xport@vse.cz