Čeští studenti dodali unikátní zařízení pro CERN

30. června
2016

Mimořádný úspěch zaznamenala společnost Nuledo s.r.o., kterou v roce 2015 založil Valery Mezentsev, student Fakulty podnikohospodářské VŠE, se svým kolegou Ondřejem Zbytkem z ČVUT. Cílem společnosti bylo stát se světovým lídrem v oblasti nejpokročilejších technologií pro výuku, demonstraci a detekci radioaktivního zařízení a dá se říct, že jej již začali úspěšně naplňovat.

Nuledo svojí působností navazuje na čtyřletý vývoj unikátního zařízení světové kvality – mlžné komory, který vzniku společnosti předcházel. V roce 2014 se totiž Valerymu a jeho týmu podařilo, tehdy ještě jako gymnazistům z Gymnázia Opatov v Praze 4, sestrojit historicky první českou mlžnou komoru, unikátní zařízení na sledování radioaktivity. „Během stavby mlžné komory se ukázalo, že kromě technických znalostí je potřeba mít perfektní financování, spolehlivé partnery a dodavatele, fungující systém řízení a mnoho dalšího. Díky tomu všemu jsem si poprvé uvědomil, že ať už se jedná o jakýkoliv projekt, nikdy se neobejde bez znalosti a schopnosti ho ekonomicky řídit,“ popisuje Valery moment, kdy se rozhodl, že se chce věnovat podnikové ekonomice jako student Vysoké školy ekonomické v Praze.

Jakmile tým oslovil generální ředitel Evropské organizace pro jaderný výzkum – CERN, profesor Rolf Dieter Heuer, se zájmem o výrobu zakázkové mlžné komory, rozhodli se Valery Mezentsev se svým kolegou z ČVUT Ondřejem Zbytkem založit vlastní společnost Nuledo. Už v prvních měsících jejich podnikání se jim podařilo navázat velmi silné partnerství s nadnárodní společností Nuvia, přední firmou v oblasti jaderné energetiky. Po roce usilovné práce vyrobili a dodali do CERNu nejpokročilejší mlžnou komoru na světě.

Od června 2016 jejich mlžná komora vítá na výstavě Mikrokosmos v Ženevě každý den přes 650 návštěvníků z celého světa a reprezentuje Českou republiku jakožto jediný český exponát. Zakladatelé společnosti Nuledo s.r.o. se tak stali nejmladšími lidmi v historii, co kdy do CERNu takto komplexní zařízení dodali. Nuledo mlžná komora je v tuto chvíli nejpokročilejší přístroj svého druhu na světě, který slouží k výuce, demonstraci a popularizaci částicové a jaderné fyziky.

Mlžnou komoru a její funkce si můžete prohlédnout na videu zde.

Reportáž ČT24 o mlžné komoře ke shlédnutí zde (od 78:32).