Letní kempy čínštiny pro vysokoškolské studenty

29. srpna
2016

Studenti Fakulty mezinárodních vztahů i jiných fakult VŠE často tráví letní prázdniny aktivně i studijně. Řada z nich vyjede na zajímavé zahraniční stáže nebo na některé z četných letních škol, které pořádají univerzity po celém světě (viz aktuální nabídku na stránkách Oddělení zahraničních styků VŠE).

V posledních letech roste nabídka zajímavých letních škol v Číně, na něž vysílá své studenty (s nezanedbatelnou finanční podporou) především FMV.

V  červenci 2016 proběhla letní škola čínštiny Chinese Bridge Summer Camp pro české vysokoškolské studenty (na North China Electric Power University v Pekingu), kterou pořádal již poněkolikáté Konfuciův institut při Univerzitě Palackého v Olomouci, s oficiální podporou Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice. Této letní školy se zúčastnilo 34 vysokoškolských studentů nesinologických oborů z celé České republiky, z toho 15 studentů z VŠE v Praze (14 studentů z FMV a 1 student z FPH). Studenti zde absolvovali kvalitní, velmi intenzivní lekce čínštiny, které byly zakončeny jazykovým testem HSK (viz např. http://konfucius.upol.cz/cinstina/zkouska-hsk-a-hskk/). Nutno zdůraznit, že všichni studenti VŠE jazykový test zvládli výborně, a získali tak certifikát HSK. Kromě čínštiny mohli poznat řadu zajímavých míst a pamětihodností Pekingu i sousedního čínského megaměsta, Tianjinu. Strávili den v čínské rodině nebo v buddhistickém klášteru, shlédli tradiční pekingskou operu a absolvovali i jiné doprovodné aktivity.

V červnu a červenci FMV ale podpořila výjezdy studentů i na další letní školy v Číně, např. na nové programy v Nanchangu (pořádala Jiangxi University of Finance & Economics), v Šanghaji a Pekingu (na Shanghai University of International Business and Economics) nebo na oblíbenou školu v Šanghaji (Antai Global Summer Program), v rámci níž studenti navštívili i některé významné nadnárodní společnosti působící v Číně (GE, Coca-Cola apod.). Na tyto školy přitom nejezdí pouze studenti Čínských studií FMV, ale i jiných specializací.

Studenti VŠE tak mohou v Číně strávit několik nevšedních týdnů, které se nejen díky jazykovým certifikátům HSK projeví i v profesních životopisech.

Užitečné odkazy:

Studentky FMV na letní škole Chinese Bridge Summer Camp (Peking)

Lekce kaligrafie v rámci letní školy Chinese Bridge Summer Camp (Peking)

14 studentů Fakulty mezinárodních vztahů na letní škole Chinese Bridge Summer Camp (Peking)

Letní škola Chinese Bridge Summer Camp (Peking)

Zástupci FMV na letní škole Shanghai University of International Business and Economics (v Šanghaji a Pekingu)

Návštěva studentů letní školy Antai Global Summer Program (Šanghaj) v Coca-Cole