European Business Schools Ranking 2016

5. prosince
2016

Financial Times dnes zveřejnily výsledky hodnocení evropských ekonomických vysokých škol za rok 2016. Vysoká škola ekonomická v Praze se v European Business Schools Rankingu umístila na 88. místě v Evropě. V žebříčku nejlepších evropských škol je zastoupeno celkem 83 škol ze zemí západní Evropy, 5 vysokých škol ze zemí střední a východní Evropy a 2 školy turecké.

Financial Times zveřejňují jmenovitě pouze pořadí 90 evropských nejlepších vysokých škol. Hodnocení vychází z údajů poskytovaných vysokými školami a jejich absolventy. Hlavními čtyřmi hodnocenými částmi jsou programy MBA, programy celoživotního vzdělávání (specializační kurzy, firemní vzdělávání), navazující magisterské obory v oblasti managementu, a dále zejména kvalifikační struktura (podíl učitelů s titulem Ph.D. a počet zahraničních pedagogů) či zastoupení žen v pedagogickém sboru. VŠE získala 72. místo v hodnocení manažerských navazujících magisterských oborů zastoupených Fakultou podnikohospodářskou a kladně byla hodnocena i kvalifikační struktura pedagogického sboru. Vzhledem k tomu, že VŠE klade, v souladu se svou dlouhodobou misí, hlavní důraz na prezenční formy studia a méně se zaměřuje na manažerské programy typu MBA a programy celoživotního vzdělávání, je 88. místo v Evropě úspěchem.

První tři místa získaly britská London Business School a francouzské školy HEC Paris a INSEAD. Poslední z nich se specializuje pouze na programy MBA a programy celoživotního vzdělávání. V první desítce se umístilo pět partnerských škol VŠE, vesměs členů mezinárodní aliance CEMS (HEC Paris, University of St. Gallen, ESADE, SDA Bocconi a Rotterdam School of Management). Podle rankingu FT byly v roce 2016 nejúspěšnějšími zeměmi Francie (24 vysokých škol) a Velká Británie (20). Na třetím místě následuje s velkým odstupem Německo s celkem 7 školami, Nizozemí je zastoupeno 5 školami a Španělsko a Švýcarsko mají mezi devadesátkou nejlepších shodně 4 vysoké školy.

Více informací: http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/european-business-school-rankings-2016