Účast studentů VŠE na oslavě svátku „Svaté Lucie“

20. ledna
2017

V úterý 13. prosince 2016 pořádala Severská společnost oslavu svátku „Svaté Lucie“, a to za účasti studentů VŠE, kteří navštěvují kurz švédštiny. I tentokrát se oslavy zúčastnili zástupci švédského velvyslanectví a Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Severská společnost je dobrovolné, nezávislé, nepolitické a neziskové občanské sdružení přátel zemí evropského Severu, tedy Dánska, Finska, Islandu, Norska, Švédska a nyní i Litvy, Lotyšska a Estonska. Posláním tohoto občanského sdružení je působení v oblasti vzájemného hlubšího poznávání kultury, životního stylu a navazování osobních kontaktů obyvatel České republiky s národy Severu.

Společnost pořádá besedy s velvyslanci, spisovateli a překladateli, průvodci i dalšími zajímavými osobnostmi, které ke zmíněným zemím váže nějaké pouto.
Velkému ohlasu se tradičně těší společenská setkání u příležitosti oslav dvou významných severských svátků, a to letního a zimního slunovratu, tedy „midsommaru“ a svátku světla „Svaté Lucie“.

Ve Švédsku se Lucie volí a slaví ve všech třídách a na pracovištích. Bíle oblečená dívka se svítící korunkou ve vlasech a její družičky a mládenci přinášejí světlo. 13. prosince se podle starého kalendáře slavil zimní slunovrat. Lucie a oslava letního slunovratu Midsommar se ve Švédsku slaví skoro stejně mohutně jako Vánoce a Velikonoce, protože světlo je na Severu velké téma.

Na poslední oslavě „Lucie“ již po sedmnácté zazpívali švédské koledy studenti, kteří na VŠE studují švédštinu. Nechyběl vlastnoručně připravovaný švédský vánoční nápoj glögg, švédské zázvorové sušenky pepparkakor, živá hudba, zpívání českých, švédských i anglických písniček a dobrá nálada. Někteří absolventi sebou vzali do průvodu Lucie i své děti.

Švédština na VŠE

Švédština se na Vysoké škole ekonomické učí od roku 1990 a výuku zajišťuje PhDr. Eva Nováková z Katedry německého jazyka Fakulty mezinárodních vztahů. V roce 1992 byla švédština jako jediný skandinávský jazyk integrovaná do systému jazykové výuky, kterou zabezpečují katedry jazyků FMV pro celou VŠE. V současné době je akreditováno šest tříkreditových kurzů švédštiny od úplných začátečníků až po středně pokročilé. Kurzy navštěvují studenti všech fakult VŠE a zapisují si je jako druhý či třetí cizí jazyk nebo jako volně volitelný předmět. Katedra německého jazyka dlouhodobě spolupracuje se Švédským institutem (Svenska institutet) ve Stockholmu, s Oddělením skandinavistiky Ústavu germánských studií na FF UK a se švédským velvyslanectvím.

Proč se studenti ekonomie učí švédsky?

Švédsko studentům imponuje především svou všestrannou vyspělostí, ekonomickým a sociálním systémem a krásnou přírodou. Někteří studenti chtějí studovat nebo pracovat ve Švédsku, jiní získali sympatie ke Švédsku při studijním pobytu na jedné z osmi švédských partnerských univerzit VŠE. Další chtějí uplatnit švédštinu u švédských firem působících v České republice, kurzy švédštiny na VŠE například navštěvovali studenti VŠE, kteří jako špičkoví čeští orientační běžci závodí za švédské kluby.