Přednáška primátora MUDr. Pavla Béma na VŠE

5. března
2007

Ve čtvrtek 1. března přijel na pozvání sdružení Ekonom a časopisu Economix na VŠE přednášet pražský primátor MUDr. Pavel Bém. Tématem přednášky byl význam hlavního města Prahy v rámci Evropy.

Primátor v úvodu uvedl, že Praha plní úlohu metropole již 1100 let. Stručně připomněl historii města, jeho kulturní tradice a vývoj od Přemyslovců až po dnešek. V současné době patří Praze druhé místo v žebříčku nejvyhledávanějších metropolí světa, a to dokonce s nejvyšším relativním růstem. Kromě jiného je Praha 12. nejbohatším regionem Evropské unie, což s sebou nese i fakt, že Praha z fondů EU může čerpat jen velmi málo peněz, a stává se tak donátorem Unie. V rámci České republiky se Praha podílí na HDP více než čtvrtinou, a tím je také výrazným přispěvatelem do státního rozpočtu.

Atraktivním tématem byly Olympijské hry. Pavel Bém zdůraznil, že je stoupencem myšlenky OH v Praze a ČR z čistě racionálních důvodů, jakým je například zvýšený růst HDP. Dále uvedl, že z olympijské vesničky by po skončení OH mohl vzniknout studentský campus.

Poté již na řadu přišly nejrůznější ekonomické statistiky porovnávající Prahu s Českem i EU. Řekl, že u investorů Praha vzbuzuje obrovský zájem a že naše hlavní město je velice často voleno jako regionální sídlo pro velké mezinárodní společnosti. Pražský primátor očekává, že evropský navigační systém Galileo bude mít sídlo v Praze.

Dalším velkým tématem byla doprava. Podle Pavla Béma je v tomto směru Praha unikátní hned v několika ohledech. MHD přepraví 53 % celkového dopravního objemu, což nikde jinde v Evropě není. Dalším unikátem jsou výdaje rozpočtu magistrátu na dopravu ve výši 35 % celkových výdajů. Dotace pražské dopravě kryjí 75 % nákladů MHD. Pouze z 25 %  kryjí náklady prodané jízdenky.

V závěru se primátor věnoval problému kriminality. Řekl, že Praha patří mezi nejbezpečnější metropole na světě co se týče násilných trestných činů. Naopak velkým problémem jsou drobné majetkové krádeže. Z toho důvodu se magistrát rozhodl investovat do zařízení, které automaticky vyhodnotí podezřelé chování na základě záběrů z kamer.