W. A. Niskanen získal čestný doktorát VŠE

7. května
2008

Vysoká škola ekonomická v Praze udělila čestný titul „doctor oeconomiae honoris causa“ panu Williamu A. Niskanenovi. Slavnostní předání se uskutečnilo 7. května v Nové aule VŠE za přítomnosti řady významných hostů. V rámci předání proběhla také přednáška W. A. Niskanena na téma „Autocratic, Democratic, and Optimal Government„.

William A. Niskanen je jedním z nejvýznamnějších současných amerických ekonomů. Svou akademickou kariéru zahájil na Harvardu, doktorát získal na univerzitě v Chicagu. Je profesorem ekonomie na Kalifornské univerzitě v Berkeley a v Los Angeles. Své působení v akademické sféře vždy propojoval s praxí. Působil ve vrcholných funkcích významných mezinárodních společností např. jako ekonomický ředitel ve firmě Ford Motor Company. V osmdesátých letech pak jako předseda Rady ekonomických poradců prezidenta Ronalda Reagana výrazným způsobem ovlivnil směřování hospodářské politiky Spojených států amerických. Od roku 1985 je v čele renomovaného Cato Institutu se sídlem ve Washingtonu.

K jeho významným přínosům na poli ekonomické teorie patří především teorie byrokracie, která spadá do oblasti teorie veřejné volby. Publikoval několik desítek knih a odborných statí. Jeho publikace "Byrokracie a zastupitelská vláda", vydaná v roce 1971, j e dnes považována za klasické dílo veřejné volby a závěry, k nimž dospěl, zůstávají stále velkou výzvou pro reformu státní správy.

O tom, že Niskansenovy knihy vždy odpovídaly na společenskou poptávku, svědčí i jeho zatím poslední dílo s názvem "After Enron: The Lessons for Public Policy", které reaguje na případ společnosti Enron.

Vysoká škola ekonomická uděluje titul "čestný doktor ekonomie" ("doctor oeconomiae honoris causa") zvláště významným představitelům české a světové ekonomické vědy a praxe. Titul uděluje rektor na návrh Vědecké rady VŠE. V minulých letech jej získali např. nositelé Nobelovy ceny za ekonomii prof. Gary S. Becker, prof. Dr. Douglass North, prof. Milton Friedman či prof. Robert A. Mundell. Podrobný seznam nositelů tohoto čestného titulu naleznete: zde.

Video ze slavnostního předání