Agora – mezinárodní setkání studentů ve Slovinsku

16. května
2008

30. dubna až 5. května se konala Agora neboli největší tradiční setkání členů mezinárodní organizace Aegee, studentů jiných vysokých škol a představitelů světových neziskových organizací. Tentokrát bylo pořádající zemí Slovinsko a jeho hlavní město Lublaň.

Agora je konferencí zaměřenou na téma demokracie, integrace a spolupráce v rámci EU a účasti v různých mezinárodních projektech. Je určena pro široký kruh účastníků (600 – 1500 lidí).

Letošní Agora v Lublani přivítala 600 oficiálních účastníků. Akce se konala pod záštitou prezidenta Slovinska a byla doprovázena projevy politických lídrů Slovinska, rektorů vysokých škol a zástupců světových organizací UNESCO a OSN. V přestávkách mezi debatami měli účastníci unikátní možnost seznámit se s vystoupením slovinských kapel a tanečních skupin.

Vysokou školu ekonomickou na konferenci reprezentovali čtyři studenti. Pro některé z nich to byla první možnost zúčastnit se tak velké akce a pochopit mechanizmus fungování nadnárodní neziskové organizace jako je Aegee. Z velkého počtu představených programů nás nejvíce zaujala myšlenka udržitelného rozvoje. Získané nápady a praktická doporučení plánujeme realizovat společně s Oikos Praha v rámci naší mezinárodní akce „Letní Univerzita„, která bude konat ve dnech 30.6. – 17.7.2008. Neoficiální setkání se studenty přineslo hodně kontaktů a poznatků o kulturních rozdílech naší malé, ale pestré Evropy.

Jménem všech účastníků Aegee – Praha chci poděkovat Vysoké škole ekonomické a osobně paní profesorce Machkové (prorektorce pro zahraniční vztahy a PR) za podporu naší účasti na Agoře v Lublani. Jsme hrdí na to, že patříme k vysoké škole, která jako jedna z mála na území bývalého Československa podporuje studentské aktivity a mezinárodní projekty. Pevně věříme, že získané zkušenosti pozitivně ovlivní i naše studentské prostředí na VŠE.

O tom, co se nevešlo do krátkého článku, se dozvíte na stránkách Aegee – Praha (www.aegee-praha.cz) a na našich pravidelných setkáních.

Novykh Andriy
President