Prof. Ing. Vladimír Pilný, CSc. byl vyznamenán medailí Aloise Rašína

28. května
2008

Vědecká rada Vysoké školy ekonomické v Praze udělila na svém slavnostním zasedání dne 27. 5. 2008 medaili Aloise Rašína emeritnímu děkanovi Fakulty financí a účetnictví prof. Pilnému.

Prof. Ing. Vladimír Pilný, CSc. úspěšně absolvoval vědeckou přípravu a v roce 1963 dosáhl hodnosti „kandidát ekonomických věd“. Habilitoval se prací „Průkaznost účetnictví a účetní expertíza v soudním a arbitrážním řízení“ a v roce 1966 byl jmenován docentem pro obor účetnictví. V letech 1971 – 1974 zastával funkci vedoucího katedry účetnictví. V roce 1990 byl zvolen prvním porevolučním děkanem Fakulty řízení VŠE v Praze. V průběhu roku 1990 byl jmenován profesorem účetnictví a zásadním způsobem se podílel na vzniku Fakulty financí a účetnictví, přičemž v dubnu 1991 se stal jejím prvním děkanem. Stál od počátku u zrodu auditorské profese v ČR a založení Komory auditorů České republiky, kde byl zvolen jejím prvním prezidentem a tuto funkci úspěšně zastával po dvě volební období.

Profesor Pilný se odborně specializoval jednak na účetnictví v zahraničním obchodě a zejména pak na problematiku kontroly a revize a později auditingu. Je autorem řady učebnic tohoto zaměření a dlouhodobě pracoval rovněž jako soudní znalec v oboru účetnictví. Byl členem redakčních rad odborných časopisů (například Účetnictví, Auditor apod.), členem vědeckých rad VŠE v Praze i jiných univerzit a zastával funkce v poradních orgánech orgánů státní správy. V široké odborné veřejnosti je prof. Pilný znám svou rozsáhlou publikační a přednáškovou činností.

Profesor Pilný patří k nejvýznamnějším osobnostem v oblasti účetnictví a auditingu, jehož celý odborný život byl spojen s Vysokou školou ekonomickou v Praze, k jejímuž odbornému profilu, postavení a významu před odbornou veřejností a jejímu řízení vždy aktivně přispíval. V průběhu své akademické dráhy významně ovlivňoval tvorbu nových studijních programů všech stupňů studia na VŠE v Praze a tím i profil absolventů VŠE v Praze. Profesor Pilný patřil vždy k náročným, ale oblíbeným pedagogům, který vychoval generace úspěšných absolventů, kteří zastávali a zastávají významné funkce v hospodářské praxi i státní správě. Přestože profesor Pilný pracoval na VŠE v Praze nepřetržitě více než 45 let, neomezoval své aktivity úzce jen na školu jako takovou, ale šířil její dobré jméno svojí prací i mezi odbornou veřejností. Významným přínosem byl i jeho podíl na legislativním procesu v oblasti účetnictví a zcela nepřehlédnutelný je význam profesora Pilného při formování profese účetních a zejména auditorů, kterému se plně věnoval zejména po roce 1989.