Diskuze na téma radarové základny v ČR

20. března
2007

V pondělí 19. 3. 2007 se na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze uskutečnila panelová diskuze na téma umístění radarové základny v ČR. Zorganizovala ji studentská organizace „Ekonomický klub VŠE“. Ačkoliv se předpokládaná skladba diskutujících na poslední chvíli poněkud pozměnila, chyběl vicepremiér Alexandr Vondra a místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Lubomír Zaorálek, debata byla i přesto zajímavá.

Diskuzní panel zahájil předseda Institutu Karla Havlíčka Borovského Milan Hamerský, který se vyjádřil velmi kladně pro základnu. Na druhou stranu však ale nesouhlasil se smlouvou, která nás dle jeho názoru více méně dostává do nedůstojné pozice. Poukázal na důležitost diskuze o daném tématu, která v České republice chybí. Jak dále řekl, rozhodně by se nemělo omezovat právo projevit vlastní názor. Pokud by se takový systém nastavil, tak by dle jeho názoru nebyl ani problém provést v dané otázce referendum.

Předseda Občanského institutu Roman Joch začal svůj proslov vyjmenováním hrozících nebezpečí v budoucnosti. Jak řekl, technický pokrok je nesmírný a má vliv i na jaderné zbraně. Zbraně jistě nebudou horší, ale mohou jen zůstat na stejné úrovni nebo se zlepšovat a otázkou je jak se bránit. Roman Joch zdůraznil, radarových základen je po světě spousta a je jisté, že my vlastní ze svých nákladů nepostavíme. Mnoho zemí má jaderné zbraně a je zde možné lavinovité šíření, jelikož pokud má jadernou zbraň Severní Korea, Čína, USA, Indie apod., tak proč ne další.

Mnoho lidí se domnívá, že s radarem bude Česká republika více v ohrožení a bude terčem útoků. Roman Joch sice tuto možnost zcela nevyloučil, domnívá se však, že teroristé útočí tam, kde je cíl stoprocentní. Jak dodal, pokud bude mít Česká republika dobrou obranu, pak cíl nebude stoprocentním a cílem se logicky stane méně chráněné území.

Debatu svým příspěvkem uzavřel předseda Humanistické strany Jan Tamáš. Ten popsal svět jako místo, kde v současnosti probíhá třicet válek a denně umírá mnoho lidí. Ve svém projevu spíše vznesl celou řadu otázek. Proč hlavice v Evropě? Proč základna? Proti komu? Proč Česká republika nebo NATO nereaguje na hrozbu? Budoucnost vidí osobně ne ve zbrojení, ale naopak v odzbrojení. Jak však uzavřel, hlavní otázkou zůstává, kde začít. Po projevech panelistů následovala diskuze s publikem.