Středisko handicapovaných studentů na VŠE

4. února
2009

Od roku 2007 působí na VŠE Středisko handicapovaných studentů (SHS), které poskytuje především technickou podporu a poradenské služby studentům se zrakovým a sluchovým handicapem a studentům s omezenou možností pohybu.

Na VŠE nyní studuje 17 těžce zdravotně postižených studentů – pět pohybově postižených, stejný počet sluchově postižených a sedm s vadou zraku. Všichni, i přes snahu studovat bez cizí pomoci, v závislosti na druhu a stupni zdravotního postižení někdy potřebují modifikaci přístupu a formy absolvování studijních povinností. Většinou se jedná o intenzivnější přístup v některých předmětech a možnost využít při přezkoušení kompenzačních pomůcek.

Studenti s vadou zraku mohou využívat software i hardware kompenzující jejich zdravotní handicap. Ve studovně SHS (NB 35b) je každý den od 9 do 17 (v pátek do 15) hodin k zapůjčení notebook se speciálním kompenzačním softwarem, který lze dle konkrétní potřeby upravit, aby co nejvíce vyhovoval konkrétnímu zdravotnímu postižení a návykům studenta. Pro práci ve studovně jsou k dispozici čtyři stolní PC se širokou nabídkou kompenzačních programů, stolní kamerová lupa, braillská tiskárna či braillský řádek. Ve studovně lze pracovat s internetem, připravovat se na předměty nebo jen trávit volný čas. Nové pracovní místo vybavené stolní kamerovou lupou a jedním stolním PC je od září i v knihovně na Jižním Městě. Všichni zdravotně postižení studenti VŠE mohou pomocí SHS získat potřebnou míru osobní asistence. K dispozici je nyní 200 studijních textů v elektronické podobě pro ty, kterým jejich postižení znemožňuje nebo značně ztěžuje práci s klasickými studijními materiály.

Uchazeči o studium mohou po projednání s fakultou, na kterou se hlásí, absolvovat přijímací řízení ve studovně SHS s pomocí potřebných kompenzačních pomůcek a s časovým zohledněním zdravotního postižení. P řihlášku ke studiu mohou zdravotně znevýhodnění uchazeči podat i přes SHS. K přihlášce musí přiložit lékařskou zprávu se specifikací svých zdravotních obtíží. Po dohodě mohou zhruba s měsíčním předstihem standardního přijímacího řízení absolvovat přijímací test nanečisto, kde se seznámí s formou vykonání přijímacího testu.

Ve spolupráci s CTVS lze domluvit i sportovní aktivity pro zdravotně postižené. S ohledem na možnosti jednotlivých studentů je možné absolvovat nejen rehabilitační cvičení ale i jiné sporty, kde, pokud to zdravotní postižení dovolí, je možné zapojit se i do kurzů s ostatními spolužáky. V červnu 2008 se tři zrakově postižení studenti zapojili do sportovního kurzu v Dobronicích, kde s větší či menší pomocí absolvovali téměř všechny sporty jako jejich zdraví spolužáci.

SHS je ve stálém kontaktu s několika zaměstnavateli, kteří mají zájem dát práci zdravotně postiženým. V minulém roce se podařilo zajistit práci několika studentům, kterou mohou vykonávat společně se studiem.

Martin Ctibor
shs.vse.cz.