Velvyslankyně Čínské lidové republiky na Vysoké škole ekonomické

25. února
2009

Dne 23. února 2009 vystoupila na Vysoké škole ekonomické (VŠE) . Svou přednášku na téma "Čína, spolupráce a příležitost" pronesla před zaplněnou posluchárnou v češtině".

Paní Huo Yuzhen působí v České republice na různých postech od roku 1976. Od roku 2006 je mimořádnou a zplnomocněnou velvyslankyní ČLR v ČR. Cílem jejího vystoupení na půdě VŠE bylo, jak sama velvyslankyně uvedla, představit Čínu a prohloubit poznávání, přátelství a spolupráci mezi ČLR a Českou republikou.

Přednáška byla tematicky rozdělena na dvě části: současná Čína a spolupráce a příležitost. V rámci první části se paní velvyslankyně zaměřila na charakteristiku současné Číny a na otázky, o něž se lidé v zahraničí nejvíce zajímají. Pohovořila o politice reforem a zdůraznila nutnost pokračování v politice otevření se světu Číny. Dále se zabývala tématem globální finanční krize, která pro čínskou ekonomiku znamenala v druhé polovině loňského roku určitý úpadek po několikaletém nepřetržitém růstu. Přednesena byla i v současné době velmi sledovaná problematika Tibetu a Taiwanu.

V druhé části zaměřené na spolupráci a příležitosti Číny zdůraznila velvyslankyně nutnost spolupráce Číny se světem, zaměřila se na spolupráci s Evropskou unií a připomněla také šedesátileté výročí navázání diplomatických styků mezi ČLR a Českou republikou.

Přednáška byla následována dotazy z řad studentů, které ilustrovaly jejich zájem o danou problematiku.

Fotografie č.1: Velvyslankyně Čínské lidové republiky PhDr. Huo Yuzhen při přednášce
Fotografie č.2: Velvyslankyně ČLR PhDr. Huo Yuzhen a prorektorka pro zahraniční vztahy a PR prof. Ing. Hana Machková, CSc.
Fotografie č.3: Studenti při přednášce velvyslankyně ČLR