Program Erasmus má svou žirafu (společná akce studentů VŠE a ČVUT)

26. března
2007

V sobotu 24. března 2007 se v pražské ZOO uskutečnil slavnostní křest žirafího mláděte, narozeného koncem minulého roku.

Kmotry tohoto roztomilého zvířátka, které již při narození měřilo 170 cm, jsou studenti celoevropské organizace Erasmus Students Network. S nápadem přišla studentská organizace VŠE v Praze, Buddy system.

Erasmus Student Network je organizace sdružující studenty, kteří se starají o cizince přicházející studovat v rámci výměnných pobytů do jiné evropské země. V sobotu pokřtěná žirafa jménem Erasmína je svou výškou, jak zaznělo v úvodní řeči studentky VŠE v Praze Martiny Chladové, velmi výstižným symbolem studia v zahraničí, které studentům umožňuje získat nové rozhledy. V letošním roce oslavuje program Erasmus dvacetileté výročí své existence. Za tu dobu umožnil studijní pobyt v zahraničí 1,5 milionu studentů z celé Evropy. V České republice funguje projekt Erasmus deset let, během nichž vyjelo studovat do zahraničí 25 tisíc českých studentů.

Křtu se oficiálně zúčastnili za VŠE v Praze prorektorka pro zahraniční vztahy a PR prof. Ing. Hana Machková, CSc., a za ČVUT prof. RNDr. Miroslav Vlček, DrSc., prorektor pro zahraniční styky. Přípitek pronesl Davide Capecchi, president Erasmus Student Network. Studenti k budoucímu chovu žirafy Erasmíny přispěli částkou 12.500 Kč. Kromě finančního příspěvku dostaly žirafy jejich oblíbené pochoutky v dárkovém balení – jablka, starý chleba, mrkve atd.

I přes větrné počasí se události zúčastnil velký počet návštěvníků. Po otevření šampaňského se na diváky přišlo podívat i celé stádo žiraf Rothschildových. V pražské ZOO je v současnosti 16 žiraf. Jen za minulý rok se jich tady narodilo celkem pět. Malá Erasmína ale není nejmladší. 26. ledna 2007 se narodilo další mládě, jež bude pokřtěno 1.4.2007. Důvodem k takovému „baby-boomu“ je příchod sedmiletého samce Johana z Holandska koncem roku 2004. Matadorem žirafího chovu v pražské ZOO je otec Erasmíny, čtyřiadvacetiletý Šimon.

Autor:
Ing. Klára Bratová