Jan Palach – student VŠE

13. března
2009

Před 40 lety zahynul Jan Palach. Jeho jméno zná celý svět, málokdo ale ví, že Jan strávil většinu svého studentského života na Vysoké škole ekonomické.

Ač byla tenkrát úplně jiná doba, Jan Palach zažíval mnoho podobného tomu, co prožívají studenti VŠE i dnes. Bydlel na kolejích na Jarově, studoval cizí jazyky, cestoval do zahraničí. Janův životní příběh včetně jeho studií u nás ve zkratce zachytila výstava „Jan Palach – student VŠE„, nad kterou převzal záštitu rektor VŠE v Praze prof. Ing. Richard Hindls, CSc.

Výstava proběhla ve zkouškovém období (přesně ve dnech 28. ledna – 12. února), aby se alespoň trochu překrývala s velkou výstavou o Janu Palachovi v Karolinu. Výstavu ale můžete vidět ještě jednou, v letním semestru, od 20. března do 9. dubna.

Historický obsah výstavy připravil Jakub Jareš (Filosofická fakulta Univerzity Karlovy, spoluautor knihy Jan Palach ´69), grafickou podobu jí dali Kristýna Horná a Pavel Vítek (Grafická a multimediální laboratoř VŠE), obrazové materiály laskavě poskytly Archiv bezpečnostních složek, Archiv Univerzity Karlovy, Archiv Národního muzea a soukromé archivy Jiřího Palacha a Ladislava Žižky. Výstavu realizoval Jakub Stránský (Fakulta financí a účetnictví VŠE), panely zdarma vytiskl Magic Seven, a.s.