Nové knihovní a informační služby na VŠE

2009

Knihovna VŠE zpřístupnila pro své uživatele dvě nové služby – možnost vrátit knihy i mimo otevírací dobu a vyhledávání ve více elektronických zdrojích najednou.

BiblioBox – možnost vrátit knihy mimo otevírací dobu knihovny

V prvním patře Staré budovy u vchodu do učebny č. 127 byl instalován BiblioBox, který usnadní vracení knih uživatelům knihovny na Žižkově. Knihu, kterou v běžné otevírací době nestihnou vrátit přímo do knihovny, lze kdykoli vložit do BiblioBoxu. Vrácená kniha je odepsána z uživatelského konta následující pracovní den.

BiblioBox nelze použít pro vracení knih vypůjčených na Jižním Městě nebo v Jindřichově Hradci z důvodu nemožnosti zajistit jejich transport tak, aby byly v požadované lhůtě odepsány z uživatelského konta a připraveny pro dalšího uživatele.

Serials Solutions – vyhledávání ve více elektronických zdrojích najednou

logo_360_search.gifSerials Solutions je nový přístup k vyhledávání v elektronických informačních zdrojích dostupných na VŠE. Jedná se o tzv. federativní vyhledávání, které funguje podobně jako metavyhledávače na Internetu. Uživatel zadává dotaz pouze na jednom místě (ciks.vse.cz/hledej) a vybere si, které z databází (ProQuest, EBSCO, JSTOR a další) nebo oborů chce prohledávat. Hledat lze v názvech, autorech, klíčových slovech, plném textu i dalších polích. Výsledkem jsou záznamy ze všech prohledávaných databází s přímým odkazem na abstrakt nebo plný text článku. Výsledky je možné filtrovat tak, aby se zobrazily buď pouze plné texty, nebo pouze texty z recenzovaných časopisů, z určitého časopisu nebo roku, což činí z tohoto vyhledávacího rozhraní výborný nástroj pro vědce a badatele.

Přístup do vyhledávacího rozhraní Serials Solutions je možný jak ze školních počítačů, tak z libovolného počítače v síti Internet, kdy stačí pouze zadat před vyhledáváním přihlašovací údaje do školní sítě. Využitím služby EZProxy také odpadá složité nastavování proxy serveru v prohlížeči a jediný rozdíl oproti přístupu ze školního počítače je tak v přihlášení pod uživatelským jménem a heslem předtím, než uživatel odkudkoli z Internetu prohledává většinu školních elektronických zdrojů.

Seznam všech elektronických informačních zdrojů VŠE je dostupný na adrese www.vse.cz/zdroje.

Více informací o knihovně VŠE je k dispozici na adrese ciks.vse.cz. Uvítáme vaše názory na nové služby, ať už prostřednictvím "hvězdiček" na www stránkách knihovny, e-mailem nebo osobně.