Den proti rakovině na VŠE

11. května
2009

Ve středu 13.5.2009 se koná již 13. ročník celonárodní veřejné květinové sbírky Český den proti rakovině. VŠE v Praze podporuje tento projekt a sbírka proběhne i v jejích prostorách.

Letošní sbírka v řeči čísel:

  • 750 000 žlutých kytiček s hnědou stužkou
  • 14 krajů a 77 okresů ČR (všechny)
  • 551 měst a vesnic České republiky
  • 9 532 dobrovolníků ve žlutých tričkách
  • 415 přihlášených subjektů
  • 40 spolupracujících knihkupectví Kanzelsberger
  • 2 fotbalové stadiony (Slovácko, Teplice)

Téma sbírky 2009

Cílem Ligy proti rakovině Praha a Českého dne proti rakovině není pouhé získávání financí na projekty sdružení, akce má také významnou preventivní úlohu. Každý dárce, který si zakoupí kytičku za 20 Kč, si neodnese pouze kytičku, ale také letáček s radami a informacemi, jak se rakovině bránit anebo alespoň významně snížit riziko onemocnění.

Letošním tématem sbírky je prevence před rakovinou tlustého střeva a konečníku. Málo se o tom mluví, málo to bere naše veřejnost na vědomí, avšak situace ve výskytu i úmrtnosti na rakovinu tlustého střeva a konečníku je v České republice alarmující. Za posledních padesát let vzrostly počty pacientů i zemřelých takřka na trojnásobek. Profesor Dienstbier alarmující čísla komentuje: „Je pravda, že choroba postihuje hlavně starší lidi. Avšak recept na účinnou obranu, totiž na preventivní sledování zdravého stavu zažívacího ústrojí, spočívá v aktivním přístupu mladších ročníků. Bohužel z lehkomyslnosti, ostychu či strachu volí mnozí z nás pštrosí politiku – nedbáme o sebe. Většina onemocnění je odhalena, až když je pozdě. 60 % pacientů s nádory tlustého střeva a konečníku přichází k lékaři v posledním, čtvrtém stadiu choroby, kdy je šance na vyléčení už mizivá (12 %). Zato v časných stadiích má každý vysokou naději na uzdravení (75 %)!“ V aktivní péči o sebe, v rozhodnutí absolvovat jednoduché preventivní vyšetření, má každý z nás v rukou mocnou zbraň proti zákeřné, ale léčitelné chorobě.