Diskuzní večer na téma „Umíme žít v demokracii?“

9. listopadu
2009

Ve čtvrtek 12. 11. 2009 proběhne od 18,30 ve Vencovského aule debatní večer studentské iniciativy Inventura demokracie ke 20.výročí 17.listopadu. Hosty budou Martin Bútora a Erik Tabery.

Inventura demokracie je studentská iniciativa ke 20. výročí 17. listopadu. Jejím cílem je spojit oslavy dvacetiletí demokracie s kritickou reflexí dosavadního polistopadového vývoje společnosti a politiky. Iniciativa působí pod záštitou Studentské rady FF UKStudentské unie UK. Její jádro tvoří studenti z různých fakult Karlovy univerzity, VŠE, ČVUT, UMPRUM nebo Masarykovy univerzity v Brně. Na VŠE v Praze je partnerem této iniciativy Studentský list.

Hosté

Martin Bútora (1949), slovenský sociolog, spoluzakládal v roce 1989 hnutí Verejnosť proti násiliu a sestavoval jeho program. V kanceláři prezidenta Václava Havla působil jako poradce pro oblast lidských práv. Počátkem 90.let vyučoval na Karlově univerzitě a Trnavské univerzitě. V roce 1997 založil Institut pro veřejné otázky, jehož je dodnes programovým ředitelem. Mezi lety 1999 – 2003 byl velvyslancem SR v USA, v roce 2004 kandidoval na prezidenta Slovenské republiky. Prezident Rudolf Schuster mu v roce 2002 propůjčil státní vyznamenání Řád L̓udovíta Štúra II. třídy.

Erik Tabery (1977), novinář a politický komentátor, je znám především jako šéfredaktor týdeníku Respekt. V redakci časopisu působí už dvanáct let; je držitelem Ceny Ferdinanda Peroutky za r. 2008. Kromě toho vydal dvě knihy popisující konkrétní události na české politické scéně: v r. 2006 Vládneme, nerušit (kniha, podle níž byl natočen stejnojmenný televizní dokument, nahlíží do zákulisí opoziční smlouvy z r. 1998) a o dva roky později Hledá se prezident – Zákulisí voleb hlavy státu.

Svou účast na diskuzi bohužel na poslední chvíli zrušil Jacques Rupnik.

Moderátorem večera bude Jan Hron.