Ocenění pro doc. Ing. Petra Šauera, CSc.

11. ledna
2010

Vedoucímu Katedry ekonomiky životního prostředí (NF) doc. Ing. Petru Šauerovi, CSc. byl dne 4. ledna 2010 udělen čestný titul „Honorary Professor in the Field of Environmental Economics“ na Delhi School of Professional Studies and Research v New Delhi, Indie. Jde o další krok k prohloubení výzkumných a pedagogických zahraničních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze.

Doc. Ing. Petr Šauer, CSc. je absolventem VŠE (1978). Kromě VŠE pracoval v Ekonomickém ústavu ČSAV (1988-1989) a jako poradce na Federálním výboru pro životní prostředí (2001-2002). Úzce spolupracuje s Ministerstvem životního prostředí ČR a řadou dalších vládních a nevládních institucí. Je členem Světové a Evropské asociace environmentálních ekonomů, členem vědecké rady NF VŠE, oborové rady pro Ph.D. studium na MU v Brně a na FHS UK Praha. Ve vědecké práci se zabývá zejména environmentální ekonomií, politikou a managementem. Projekty poslední doby se týkaly dobrovolných dohod v politice životního prostředí, managementu pevného komunálního odpadu, regionálního udržitelného rozvoje, optimalizace nákladů na ochranu životního prostředí, metodologie ex-post analýz příčinných souvislostí v politice životního prostředí, hodnocení efektivnosti implementace politik a legislativy životního prostředí, problematiky ekologické daňové reformy a též výuky dané problematiky. V těchto oblastech vedl nebo se řešitelsky účastnil řady mezinárodních a tuzemských projektů. V pedagogické oblasti využívá aktivní formy výuky, zejména malé ekonomické laboratorní experimenty a výukové případové studie. Je autorem prvního učebního textu k environmentální ekonomii a politice v České republice a velkého množství odborných knižních a časopiseckých publikací. Přednášel na zahraničních universitách v Rakousku, Velké Britanii, USA, Japonsku, Austrálii, Indii a Nepálu.

Delhi School of Professional Studies and Research (http://www.dspsr.in/) patří dlouhodobě mezi nejvýznamnější školy zaměřené na business v Indii. Její postavení potvrdila již řada žebříčků, např. Business India, Global Human Resources Development Centre či Business World. Mezi její základní hodnoty patří úsilí o vytvoření nového světového řádu založeného na harmonii, míru, spolupráci a koexistenci, růstu a rozvoji, které jsou udržitelné prostřednictvím změny podstaty člověka.