VŠE oslavila 20 let spolupráce s Francií

12. září
2010

Francouzsko-český institut řízení (IFTG) působí na VŠE od roku 1990. V rámci oslav se konala mezinárodní konference frankofonních vědců, slavnostní promoce i setkání s absolventy na velvyslanectví Francouzské republiky.

Francouzsko-československý institut řízení byl založen 1. července 1990 díky iniciativě francouzského velvyslanectví v Praze, které se rozhodlo podpořit transformaci československé ekonomiky formou vzdělávání manažerů a vysokoškolských pedagogů. Byl prvním mezinárodním institutem VŠE v Praze a postgraduální studium zde ukončil již 19. ročník kurzu Master Management et Administration des Entreprises (MBA-MAE).

Slavnostní promoce se zúčastnili francouzský velvyslanec P. Lévy, kulturní  rada O.Jacquot a ekonomický rada B. Boidin, členové vedení VŠE v Praze, ředitel mezinárodních vztahů Univerzity Jeana Moulina z Lyonu E. Callot, děkan IAE de Lyon J. Rive a další zahraniční hosté z partnerských vysokých škol IAE de Paris a IAE de Nice.

iftg2.jpgVíce než 400 absolventů dnes působí nejčastěji v manažerských pozicích ve francouzských společnostech, v podnicích, které s frankofonními teritorii obchodují i ve státní správě.

Francie patří k nejvýznamnějším mezinárodním partnerům VŠE v řadě oblastí. Z hlediska mobility studentů i učitelů je Francie – vzhledem k vyrovnané bilanci – příkladem partnerské spolupráce. V loňském roce vyslala škola na výměnné pobyty do Francie 54 studentů a na VŠE studovalo 53 francouzských studentů z 12 partnerských vysokých škol. Intenzivní jsou i učitelské výměny. Na VŠE v Praze hostovalo 14 francouzských profesorů a v rámci programu Erasmus se uskutečnilo celkem 9 přednáškových pobytů na univerzitách v Lyonu, Paříži a Nantes.

iftg3.jpgSpecifikem VŠE je i zapojení francouzských vysokých škol do realizace navazujících magisterských programů v anglickém jazyce. S Université Jean Moulin Lyon 3 realizuje škola navazující magisterský program typu double degree International Business – Central European Business Realities. První absolventi již získali titul inženýr na VŠE a zároveň francouzský diplom Master. V programech joint degree jsou partnery HEC Paris (Master in Intenational Management – CEMS) a Université Lille 1 (program Economics of International Trade and European Integration). Studenti navazujícího magisterského programu International and Diplomatic Studies mohou studovat jeden semestr na prestižní univerzitě Sciences PO Paris.

Fotografie :

1. Rektor VŠE prof. Hindls, francouzský velvyslanec P. Lévy a ředitel pro mezinárodní vztahy E. Callot předávají diplomy absolventům.
  2. Akademický sbor v talárech – Université Jean Moulin Lyon 3, IAE de Paris, IAE de Nice a VŠE v Praze.
  3. Setkání s absolventy na velvyslanectví Francouzské republiky v Buquoyském paláci.