Středisko handicapovaných studentů na VŠE

21. června
2011

SHS pomáhá studentům s vadami zraku, omezenou možností pohybu a postižením sluchu. Jedná se o pracoviště s celoškolskou působností, které se snaží handicapovaným studentům umožnit navzdory jejich zdravotnímu postižení integraci do běžného vysokoškolského studia na VŠE.

Studentům s vadami zraku a omezením pohybu jsou nastaveny modifikace studia s ohledem na jejich individuální zdravotní stav.  Za podpory osobní asistence a kompenzačních pomůcek zvládají studium dle svých schopností a jejich handicap není překážkou pro úspěšné skládání studijních povinností. Důkazem toho je, že během působení SHS na VŠE již několik studentů dokončilo úspěšně svá studia. V roce 2011 se SHS více zaměřuje na péči o posluchače s vadou sluchu, kteří jsou specifickou skupinou vyžadující individuální přístup. Jejich zdravotní handicap jim znemožňuje kromě komunikace i přijímání a mnohdy i správné pochopení předávaných informací. „Sluchaři“ mohou využít služeb tlumočníka do znakového jazyka, který je vhodný především pro cvičení, kde se student může aktivně zapojovat do výuky. Pro přednášky je k dispozici zapisovatel, který zapisuje vše, co bylo na přednášce řečeno a neslyšící student si ze zápisu udělá poznámky. Se službami zapisovatelů a tlumočníků pomáhá SHS Česká unie neslyšících a jejich Centrum simultánního přepisu. Pro komplikace plynoucí ze sluchového postižení je možné po dohodě s mateřskou fakultou rozvolnit studijní plán na delší dobu. Všechny fakulty VŠE přistupují k handicapovaným studentům velmi vstřícně, a proto žádosti o rozvolnění studia mnohdy vyřídí kladně.

Přijímací řízení 2011

V letošním roce podalo přihlášku deset studentů se zdravotním postižením. Šest z nich si vyzkoušelo přijímací řízení nanečisto a s ohledem na jejich handicap jim byly přijímací testy upraveny do podoby, se kterou mohou pracovat.  Přijímací řízení  probíhá v učebně SHS, kde jsou zajištěny kompenzační pomůcky a bezbariérovost pracovních míst. Jako každý rok handicapovaným uchazečům vyšly ochotně vstříc všechny fakulty. Především studijní referentky a proděkani pro pedagogiku umožnili individuální přístup a maximálně zohlednili druh a stupeň zdravotních potíží uchazečů tak, aby mohli přijímací řízení vykonat.

Benefiční festival

Dvanáctého května zorganizovala studentka doktorandského studia na Národohospodářské fakultě VŠE Tereza Hylmarová benefiční festival RajFest 2011 z jehož výtěžku dostala příspěvek na studium klientka SHS Lucie Toušková, jenž se festivalu i aktivně zúčastnila. Na festivalu vystoupila punková básnířka s kytarou Karolína Kamberská, taneční škola Ivy Langerové a student FAMU Bohdan Bláhovec sehrál ego-muzikál s hendikepem.

Středisko sídlí v přízemí Nové budovy v místnosti 41